Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

To kraina ciepłych jezior, górskich krajobrazów i niemal śródziemnomorskiego klimatu. W Karyntii czekają na was piękne zakątki, wyjątkowe zabytki oraz wody termalne, z których korzystano już w czasach rzymskich. Każdego roku z całej Europy przyjeżdżają tu miłośnicy motocykli Harley-Davidson.

Wspaniałe jeziora, piękna górska sceneria i niemal śródziemnomorski klimat czynią to miejsce wyjątkowym. Nad Karyntią górują szczyty Taurów z najwyższą górą Austrii Großglockner na czele. W południowej części zachwycają wapienne pasma górskie. Podziw budzi też największy we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze.

Wśród tutejszych cudów natury na pierwszym miejscu znajdują się jeziora – krystalicznie czyste i ciepłe (latem ich temperatura sięga nawet 27°C). To wymarzony zakątek dla wielbicieli kąpieli, surfingu, żeglowania i nurkowania. Do najsłynniejszych jezior należą: Wörthersee otoczone zabytkowym rezydencjami, naturalnie piękne Weissensee oraz popularne wśród miłośników motocykli Faakersee.

Karyntia stwarza także doskonałe warunki do uprawiania turystyki górskiej w różnych odmianach - krótkie spacery, trekking, wspinaczka czy turystyka narciarska. Wędrujący po górskich szlakach mogą cieszyć się spokojem i napawać przepiękną scenerią. Wyjątkowe chwile czekają też uczestników wycieczek po tutejszych rezerwatach przyrody.

Ci, którzy chcą trochę pozwiedzać, powinni poznać stolicę Karyntii, Klagenfurt. Ciekawa architektura miasta, klimatyczna starówka z ukrytymi w zaułkach sklepami i wspaniałe położenie na brzegu jeziora Wörthersee czyni to miejsce niezwykle urokliwym. W lecie miasto tętni życiem za sprawą licznych imprez sportowych i kulturalnych.

W regionie słynne są także termy – mają długą tradycję, bowiem korzystano z nich już w czasach rzymskich. Na miejscu możecie skorzystać z kompleksowej oferty zabiegów medycznych i kąpieli termalnych. To idealne miejsce i sposób na zakończenie urlopu w doskonałej formie.

Atrakcje

Faakersee

To jedno z najcieplejszych i najczystszych jezior w Karyntii, otoczone przez szczyty Karawanek. Temperatura wody w jeziorze osiąga latem 27°C. Aby zagwarantować spokój oraz dobrą jakość wody, wprowadzono tu zakaz używania łodzi motorowych. Dobre miejsce do szaleństw znajdą tu miłośnicy surfingu i żeglarstwa. W pierwszej połowie września nad Faakesee odbywa się tygodniowy europejski zlot miłośników motocykli Harley-Davidson.

Wodny plac zabaw

Może zamiast pływania, warto skusić się na spacer… po wodzie? W karynckiej krainie jezior, nad Wörthersee, stworzono nową wodną ścieżkę, którą przemierzycie boso. To bez wątpienia gwarancja zupełnie nowych doświadczeń, szczególnie zmysłowych. Ale to nie koniec atrakcji. Właśnie tutaj powstało wyjątkowe kino… wyjątkowe, bo pływające. Widzowie siedzący w łodzi mogą oglądać kultowe produkcje wyświetlane na pływającym ekranie, z jeziorem w tle. Taki wodny seans zapowiada się naprawdę dobrze.

Kuchnia

Karynckie sery

Tutejsza kuchnia jest bardzo alpejska, a co za tym idzie – obfita w produkty mleczne. Bardzo popularne są tutaj sery – karynckie odmiany powstają w mleczarniach doliny Gail (istnieje aż 18 zakładów). W okolicach Nassfeld znajdziecie nawet pokazową mleczarnię, w której można zapoznać się z procesem produkcji sera i, co ważniejsze, spróbować jego smaku. Z pewnością się nie rozczarujecie.

Kaiserschmarrn

To iście cesarska potrawa, na co wskazuje już sama nazwa - „kaiser” oznacza cesarz. Ten puszysty omlet, dzielony na kawałki, doskonale smakuje z każdym słodkim dodatkiem – owocami, bitą śmietaną, powidłami lub po prostu cukrem pudrem.

Ciekawostki

Europejski Zjazd Motocyklowy Faaker See

To emocjonujące wydarzenie każdego roku przyciąga około 100 tys. miłośników motocykli Harley Davidson. Na wszystkich entuzjastów czekają namioty ekspozycyjne harleya z najnowszymi modelami, sklepy z gadżetami i ubraniami, lokale z kuchnią całego świata oraz konkurs, w którym wygrać można nowego harleya-davidsona. Zdecydowanie jest o co walczyć!

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Austria