Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Imponujące lodowce, wyjątkowe szlaki wędrowne i bogaty kulturowo Innsbruck to główne wyróżniki Tyrolu. Turyści szukający spokoju wybiorą ustronne doliny, a zapaleni wędrowcy i alpiniści górskie szczyty sięgające prawie 4000 m n.p.m.

Tyrol tradycyjnie już jest symbolem urlopu w fascynującej scenerii gór i imponujących lodowców. Turyści pragnący spokoju i kontaktu z przyrodą preferują ustronne doliny, podczas gdy zapaleni wędrowcy i alpiniści swój raj znajdują na szczytach sięgających prawie 4000 m n.p.m. w Alpach Zillertalskich i Otztalskich oraz na lodowcach. Rodziny mogą wyruszyć na atrakcyjne szlaki wędrowne oraz skorzystać z bogatej oferty sportowej i rozrywkowej.

Tyrol, określany często górzystą krainą, to jednak nie tylko ośnieżone szczyty alpejskie i lodowce. Charakterystycznym elementem dla krajobrazu tego regionu są domki budowane z drewna i kamienia, ozdobione dodatkowo pięknymi kwiatami. Tutaj właśnie powstała odmienna kultura, zachował się specyficzny dialekt, stroje oraz muzyka. Nie można zapomnieć też o smacznych, góralskich specjałach – tyrolskich knedlach, pączkach (krapfen) i lanych kluskach z serem i cebulą.

Jedną z najbardziej znanych dolin w Tyrolu jest Zillertal. Tu czeka około 1000 km szlaków wspinaczkowych, turystycznych i spacerowych oraz 40 km tras rowerowych. Doskonałym miejscem dla aktywnych jest również dolina Stubaital. Region ten słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, ale także z nieprzebranej liczby szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. To właśnie tutaj, niemal przez cały rok, można uprawiać narciarstwo na lodowcu Stubaier Gletscher (ok. 3000 m n.p.m.). Warto się też skusić na godzinną podróż tramwajem – Stubaitalbahn – którego powstanie datuje się na początek XIX wieku.

Meranem Północnego Tyrolu określana jest dolina Górnego Innu (Oberinntal). Dolinę otaczają strzeliste, alpejskie szczyty, które tworzą wyjątkową scenerię dla miejscowości wypoczynkowych. Dla miłośników mocniejszych wrażeń prawdziwą atrakcją będzie rafting na rzece Inn pod opieką wykwalifikowanych trenerów.

Na wielbicieli kulturalnego bogactwa czeka stolica Tyrolu Innsbruck, przyciągający wyjątkowymi zabytkami oraz niepowtarzalnym klimatem.

Atrakcje

Gauderfest

To wiosenny festiwal piwa z ponad 500-letnią tradycją. Do XX wieku atrakcją festynu były tak naprawdę walki kogutów czy baranów. Obecnie wydarzenie to kojarzy się z głośnymi korowodami, zawodami sportowymi i ucztami zakrapianymi alkoholem. Świętowane jest otwieranie pierwszej beczki najmocniejszej odmiany piwa w Austrii – Gauder, a całość festynu kończy się pochodem, podczas którego prezentowane są najciekawsze stroje z całego regionu alpejskiego. W całym wydarzeniu bierze udział ponad 2 tys. osób z różnych krajów. Oprócz najlepszego austriackiego piwa serwowane są również specjały kuchni tyrolskiej.

Kolejka parowa Zillertal

Jeśli lubisz nietypowe wyprawy, możesz wybrać się na przejażdżkę zabytkową kolejką parową. Zabytkową, bo pochodzącą z przełomu wieków XIX i XX. Jeden wagon widokowy jest odkryty, dzięki czemu można jeszcze dokładniej obserwować zmieniający się w czasie podróży krajobraz doliny Zillertal. Na poszczególnych stacjach dostępne są wypożyczalnie rowerów. Maksymalna prędkość pociągu sięga 35 km/godz., a przebycie całej trasy zajmuje ok. 80 min. To doskonała szansa, by poczuć klimat dawnej Austrii i poznać Zillertal z innej strony.

Innsbruck

To jedyne duże miasto w Austrii z bezpośrednim dostępem do szczytów alpejskich. Tutaj przeszłość i tradycja przeplatają się z nowoczesnością. Zabytki świadczące o bogatej historii miasta wznoszą się obok nowoczesnych obiektów zaprojektowanych przez sławnych architektów. Takie połączenie nie zaburza jednak wyjątkowego klimatu i piękna tego miejsca. Warto zobaczyć słynny Złoty Daszek, pałac cesarski oraz ratusz z wieżą widokową. Przemierzając wąskie uliczki i zaułki, możecie trafić na doskonałe lokale gastronomiczne, drogie sklepy i historyczne hotele. Niedaleko centrum znajduje się też skocznia narciarska, a jeszcze dalej cenny zabytek renesansowy Tyrolu – zamek Ambras.

Kuchnia

Tyrolskie knedle

Ten przysmak jest bardzo dobrze znany miłośnikom górskich wędrówek oraz narciarzom. Tak naprawdę to esencja tyrolskiej kuchni. Knedle są przygotowywane z mielonego chleba lub bułki z dodatkiem przypraw, wody, niejednokrotnie grzybów. Knedle serwuje się jako oddzielne danie lub do zup. Mogą być też podawane na słodko – słynne są knedle morelowe oraz ze śliwkami.

Käsespätzle

Tyrolską kuchnię dobrze reprezentują lane kluseczki zapiekane na głębokiej patelni z żółtym serem i cebulą. To prosta, a zarazem łatwa w przygotowaniu i niezwykle pożywna potrawa. Do tego naprawdę dobrze smakuje.

Ciekawostki

Lot na paralotni

Na dolinę Zillertal można też spojrzeć… z góry. Odważniejsi mogą skusić się na podziwianie tej malowniczej części Austrii z lotu ptaka, a dokładniej z paralotni. Cena takiej atrakcji nie należy jednak do najniższych (od 60 euro) i zależy tak naprawdę od miejsca startu – im wyżej położone, tym lot jest droższy. Gwarantowane są jednak niepowtarzalne, zapierające dech w piersiach widoki.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Austria