Wszyscy choć raz marzyliśmy, by wybrać się na rajską wyspą z cudownymi, piaszczystymi plażami, z błękitnym oceanem i pięknymi palmami rosnącymi tuż nad naszymi głowami. Dlaczego więc nie wybrać się na Bahamy – jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie?

Nazwa "Bahamy" pochodzi od hiszpańskich słów „baja mar” oznaczających płytką wodę. Archipelag położony jest między Kubą a Florydą, co sprawia, że odwiedzając jedno z tych miejsc, można także odwiedzić Bahamy – lot będzie trwał zaledwie godzinę! Bahamy to aż 700 wysp, jednak jedynie 30 z nich jest zamieszkała. New Providence to najludniejsza wyspa – mieszka na niej ponad 200 tysięcy osób. Piękna pogoda oraz wysokie temperatury sprawiają, że Bahamy to świetne miejsce na wakacje przez cały rok. Turyści – oprócz samej plaży i oceanu – zachwycają się między innymi pokazami flamingów czy obserwowaniem dzikich świń żyjących na wyspie Big Major Cay. Tak naprawdę na Bahamach same plaże są wyjątkowe i nietypowe. Najpopularniejszą z nich jest tak zwana różowa plaża – Pink Sands Beach. Jej nietypowy kolor przyciąga uwagę, a dodatkowo jest idealnym miejscem do zrobienia fantastycznych zdjęć pamiątkowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że plaża ta zawdzięcza swój kolor rozkruszonym kamieniom, kawałkom korali, połamanym muszlom czy… pancerzykom malutkich morskich bezkręgowców! Różowy to niezwykle pozytywny kolor – na Bahamach z całą pewnością go nie zabraknie! Archipelag słynie także z opowieści o piratach, którzy kiedyś byli częstymi gośćmi w tej okolicy. W Nassau – stolicy Bahamów, będącej jednocześnie największym miastem – powstało nawet Muzeum Piratów, w którym możemy poznać ich historię i obyczaje, a także podziwiać ich statki, elementy strojów czy wyposażenia. Będzie to niezwykłe doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Nie da się ukryć, że wyjazd na Bahamy brzmi niezwykle kusząco. Jest tam wszystko, co kojarzy się z rajskimi wyspami. Z pewnością żaden turysta odwiedzający ten archipelag szybko nie zapomni o tej przygodzie!

Ciekawostki

Różowa plaża

Pink Sands Beach to plaża, którą można zobaczyć na większości pocztówek z Bahamów. Nic dziwnego – jej kolor jest nie tylko przepiękny, ale i fascynujący. Niewiele osób wie, że swój różowy odcień zawdzięcza kawałkom korali, rozkruszonym kamieniom czy pancerzykom otwornic – malutkich morskich bezkręgowców.

Plaża Świń

Na bezludnej wyspie Big Major Cay znajduje się druga niezwykle popularna atrakcja na Bahamach – Plaża Świń. Jest to miejsce, w którym turyści mogą spędzić czas z tymi uroczymi zwierzętami, nakarmić je i zobaczyć jak pływają w oceanie. Trzeba przyznać, że widok świń na pięknej plaży będzie niesamowitym przeżyciem.

Zwiedzanie

Fort Fincastle

W Nassau – stolicy Bahamów – znajduje się najważniejszy obiekt historyczny archipelagu. Fort powstał w 1793 roku i do dzisiaj jest utrzymany w dobrym stanie. Można zwiedzić go z przewodnikiem bądź bez, jednak warto zdecydować się na jego towarzystwo, by dokładnie poznać nie tylko historię fortu, ale również jego funkcje.

Muzeum Piratów

Bahamy słyną z pirackich opowieści. Z tego powodu w stolicy powstało Muzeum Piratów, które będzie świetnym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To świetna okazja do zobaczenia przykładowych statków pirackich, do zapoznania się z ich obyczajami czy tradycjami bądź do podziwiania ich strojów i elementów wyposażenia.

Kuchnia

Paella

Specjał znany również z Hiszpanii – ryż podpiekany z owocami morza podsmażany i gotowany na charakterystycznej metalowej patelni z dwoma uchwytami. To danie z całą pewnością pozwoli lepiej wczuć się w klimat Bahamów.

Owoce morza

W bahamskiej kuchni oczywiście nie mogło zabraknąć owoców morza. Skorupiaki, mięczaki a nawet glony dekorowane kolorowymi warzywami oraz owocami to rzecz, której trzeba spróbować będąc na wyspach!

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Bahamy
Strefa czasowa :
UTC -5 godz. (zima), UTC -4 godz. (lato), czas polski -6 godz. (zima), -5 godz. (lato)
Język :
angielski
Komunikacja :
Na Bahamach obowiązuje ruch lewostronny. Komunikacja autobusowa działa właściwie tylko w Nassau i kilku większych miastach. Autobusy są tanie, komfortowe i wyposażone w klimatyzację. Wypożyczalnie funkcjonują w większych miastach i przy lotnisku. Można także zamówić samochód w recepcji hotelu. Cena za jednodniowy wynajem to około 60-70 USD.
Długość lotu :
ok. 12 godzin
Przykładowe ceny :
najtańszy obiad w restauracji – około 10 BSD, obiad trzydaniowy – około 20 BSD, piwo (o,33 l) – 3,5 BSD, rum Bacardi (1 l) – 8 BSD, woda mineralna (1,5 l w sklepie) – 1 BSD, taksówka (za 1 km) – 1 BSD
Waluta :
dolar bahamski (BSD)