Belgia to kraj zróżnicowany geograficznie, kulinarnie i kulturowo. Wypocząć można tu nad morzem, w górach lub nad sielskimi strumykami nadmorskich nizin. Wszystko na obszarze nie większym niż powierzchnia województwa mazowieckiego.

Niezmiennymi od setek lat wizytówkami Królestwa Belgii są czekolada i piwo. To tu produkuje się ponad 14 milionów hektolitrów chmielowego trunku oraz 220 tysięcy kilogramów „ciepłego brązu”. To dzięki belgijskiemu chocolatierowi delektujemy się niepowtarzalnymi słodkościami o smaku śmietanki, wanilii, orzechów, karmelu i likieru cointreau. To katolickim zakonnikom, Trapistom, zawdzięczamy najlepsze niskoprocentowe napitki, w tym uznane za najwybitniejsze na świecie piwo – Westvleteren.

Belgia to również aglomeracje miejskie – Antwerpia, Brugia i Bruksela. Ta ostatnia, będąca nie tylko stolicą Belgii, ale również Unii Europejskiej i NATO, zachwyca przepychem XVII-wiecznego miasta kupieckiego, pozostałościami średniowiecznych fortyfikacji miejskich czy „szklanymi domami” Wspólnoty Europejskiej. Antwerpia natomiast, drugie największe miasto portowe w Europie, przywita gości dziełami Rubensa i van Dyke’a oraz dzielnicą diamentów – przestrzenią żydowskich złotników i szlifierzy. Niemniej ciekawym miastem jest Brugia, nazywana „flamandzką Wenecją”, będąca kolebką malarstwa flamandzkiego. Warto zobaczyć historyczny punkt miasta, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z piękną średniowieczną architekturą.

Na granicy belgijsko-francuskiej znajdziecie region silnie zalesionych terenów, zwanych Ardenami. Mimo niewielkich wzniesień, nawet wytrwany wędrowiec będzie wystawiony na próbę. Wszystko jednak rekompensuje niezwykła malowniczość ardeńskich tarasów i dziewiczość tutejszych szlaków. Bogata kulturowa tożsamość, świetna sztuka kulinarna, perełki światowej architektury oraz różnorodność krajobrazu – najwyższy czas złapać wiatr w żagle i odkryć zachodnią Europę!

Bruksela

Bruksela

Bruksela to miasto o długiej historii. Pierwsze wzmianki pojawiają się w 966 roku – wówczas była to osada obronna przeobrażona później w stolicę historycznej krainy Brabancji. Dzisiaj to stolica Belgii i Unii Europejskiej. Znajduje się tu siedziba króla, krajowego parlamentu, a także NATO i najważniejszych instytucji unijnych. Miasto wypełnione jest po brzegi akademiami, bibliotekami i muzeami, a ze względu na bliską odległość stanowi świetną propozycję na weekendowe zwiedzanie.

Zobacz więcej

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Belgia