Kraj z ponad 3 tysiącami lat historii. Miejsce, gdzie spotka się kultura bałkańska, słowiańska i arabska. Do tego złociste plaże, zaciszne zatoki i klimatyczne knajpki. W Bułgarii każdy znajdzie dla siebie coś wakacyjnie wyjątkowego.

Bułgaria jest niedużym krajem, leżącym na zachodnim brzegu Morza Czarnego. Sąsiaduje z Grecją i Turcją od południa, Serbią i Macedonią od zachodu oraz Rumunią od północy. Położenie geograficzne i burzliwa historia sprawiają, że bułgarska kultura jest jedną z najbardziej niezwykłych Europie.

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego to przede wszystkim szybko rozwijające się, nowoczesne kurorty, takie jak Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Nie brakuje tu ekskluzywnych hoteli, eleganckich restauracji i różnorodnych miejsc rozrywek. Miejsca te, tętniące życiem przez całą dobę, ściągają coraz więcej turystów z Europy. Wyprawa w głąb kraju gwarantuje spotkanie z niezwykłymi zabytkami, które są zachwycającą mieszanką pozostałości po czasach Turków Osmańskich, prawosławnej architektury sakralnej oraz barwnej kultury Bałkanów. Najsłynniejsze z nich to Monaster Rylski, Tracki grobowiec z Kazanłyku i meczet Tombuł Dżamijae. Podczas pobytu w Bułgarii należy koniecznie spróbować lokalnych win, które w ostatnich latach z powodzeniem stają w szranki z francuskimi, włoskimi czy hiszpańskimi – zdobywają uznanie na całym świecie. Coraz więcej miłośników zyskuje również aromatyczna i lekka bułgarska kuchnia.

Stolicą Bułgarii jest Sofia położona u stóp masywu Witosza w zachodniej części kraju. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają 500 r. p.n.e. czyniąc ją jednym z najstarszych miast w Europie. W ciągu setek lat Sofia przechodziła z rąk do rąk kolejnych władców – od Cesarstwa Rzymskiego, przez Bizancjum, Chanat Bułgarski aż do Imperium Osmańskiego. Obecnie Sofia to miasto kontrastów. Tylko tutaj można znaleźć obok siebie pozostałości antycznych świątyń, średniowieczne cerkwie oraz posępne, socrealistyczne bryły – pamiątki po czasach Bułgarskiej Republiki Ludowej.

Riwiera Bułgarska

Riwiera Bułgarska

Przepiękne piaszczyste plaże, ciepłe i czyste wody Morza Czarnego. Riwiera Bułgarska to gościnna kraina z malowniczą architekturą nadmorskich miasteczek, średniowiecznymi zabytkami, smaczną kuchnią i sympatycznym usposobieniem mieszkańców.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Nessebar

To niewielkie miasteczko jest jedną z najciekawszych atrakcji Bułgarii. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z VI w. p.n.e. W Nessebarze można znaleźć wiele kamienno-drewnianych domków oraz pozostałości świątyń pochodzących z początków chrześcijaństwa. Oprócz zabytków architektury, warto zwrócić uwagę na klimatyczne, urokliwe knajpki z lokalną kuchnią (miejsca niezwykle popularne i chętnie odwiedzane przez turystów). Zabytkowa część Nessebaru została wpisana na listę UNESCO.

Kamienny Las

To formacja skalna zlokalizowana niedaleko Warny, złożona z kamiennych kolumn rozmieszczonych na obszarze ok. 7 km2. Przez długie lata naukowcy formułowali rozmaite teorie dotyczące pochodzenia Kamiennego Lasu. Podejrzewano nawet, że są to pozostałości niezidentyfikowanej antycznej budowli. Obecnie wiemy już, że kamienne filary są wytworem natury i powstały w wyniku naciekania wapienia w głąb piaszczystej łachy.

Warna

To jedno z największych miast Bułgarii. Miłośnicy historii zwykle odwiedzają Warnę po to, by zobaczyć słynne pola bitewne oraz symboliczny grobowiec Władysława Warneńczyka. Ważnym zabytkiem jest Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy z XIX wieku, wybudowana jako dowód wdzięczności za wyzwolenie kraju spod okupacji tureckiej. Turyści chętnie odwiedzają również Park Nadmorsko (Primorski Park) tworzony przez wspaniałe ogrody, lasy i winnice.

Sozopol

Sozopol to letnia stolica Bułgarii i najstarsze miasto na wybrzeżu Bułgarii. Starówka znajduje się na skalistym półwyspie i jest poprzecinana krętymi uliczkami, przy których stoją tradycyjne, kamienno-drewniane domy. Sozopol słynie również z piaszczystej plaży oraz krystalicznie czystej wody.

Monastyr Rilski

Kolejny z bułgarskich zabytków figurujący na liście UNESCO oraz ważny symbol oporu Bułgarów przeciwko tureckiej okupacji. Klasztor został założony w 927 r. przez pustelnika Iwana z Riły. Jego obecny kształt pochodzi z XIX w. Wtedy też twórcy przechytrzyli tureckiego sułtana, i mimo zakazu wniesienia budowli wyższej niż 3 kondygnacje, wybudowali największą prawosławną świątynię na Półwyspie Bałkańskim. Obecnie monastyr to jeden z najważniejszych punktów turystycznych na mapie Bułgarii. Na uwagę zasługują przede wszystkim freski przedstawiające 1200 scen biblijnych.

Meczet Tombuł Dżamija

Około godziny jazdy na zachód od Warny leży miasteczko Szumen, a w nim Meczet Tombuł Dżamija – największa muzułmańska świątynia w Bułgarii i druga na całym Półwyspie Bałkańskim. Meczet został wybudowany w 1744 roku. Będąc tam, warto zwrócić uwagę na tradycyjną ornamentykę przedstawiającą motywy roślinne, a także imponującą kopułę, wznoszącą się 25 m nad ziemią.

Ciekawostki

Gesty

W Bułgarii należy uważać na gesty, które mogą nieraz być przyczyną nieporozumień. Dla przykładu – kręcenie głową na boki znaczy „tak”, natomiast kiwanie głową w górę i dół – „ nie” (odwrotnie niż w Polsce). Również zwykłe machanie ręką oznaczające u nas witanie kogoś czy żegnanie, w kraju bułgarskim jest gestem przyzywającym kogoś do siebie.

Olejek różany

Symbol Bułgarii oraz jej główny towar eksportowy. Tradycja uprawy róż sięga tutaj XVII w. a powierzchnia pól w słynnej Dolinie Róż to ponad 10 tys. hektarów. Aby uzyskać kilogram olejku różanego, trzeba zebrać aż 700 kg kwiatów. Liczba ta wydaje się ogromna, jednak róże nigdzie nie rosną tak obficie, dlatego Bułgarzy mogą pochwalić się zbiorami rzędu 4-5 ton surowca rocznie. Olejek różany to od dawna najlepsza pamiątka, jaką można przywieźć z Bułgarii.

Atrakcje

Złote Piaski

Ten piękny kurort znajduje się na terenie Parku Narodowego „Złote Piaski”. Największą atrakcją tego regionu są: długa plaża, ciepłe morze, lecznicze źródła mineralne oraz niepowtarzalny klimat wakacyjny. Według legendy to właśnie tutaj piraci zakopali ogromną ilość złota, które z czasem zostało zamienione w złocisty piasek.

Przylądek Kaliakra

Ten legendarny przylądek jest wdzierającym się 2 km w głąb morza półwyspem i jednocześnie rezerwatem przyrody (ponad 150 gatunków roślin oraz ptaków). Na terenie twierdzy Kalikra zachowały się ruiny grobowców, łaźni i cerki. W wysokich na ok. 70 m skałach znajdują się liczne jaskinie z częściowo wkomponowanym w nie muzeum.

Kuchnia

Sałatka szopska

Prawdopodobnie najsłynniejsza potrawa kuchni bułgarskiej, prosta w przygotowaniu i doskonała w smaku. W sałatce znajdziecie ogórki, pomidory, paprykę i cebulę, lecz jej najważniejszym składnikiem jest maczany w solance owczy ser sirene. Sałatkę tradycyjnie podaje się z kieliszkiem rakiji.

Bułgarskie wina

Podczas pobytu w Bułgarii należy koniecznie spróbować lokalnych win, które w ostatnich latach z powodzeniem stają w szranki z francuskimi, włoskimi czy hiszpańskimi. Szczególnie znane są czerwone wina, np. mełnik, trakija, kadarka oraz merło. Wśród białych win królują: riesling, tamianka i iskra.

Rakija

Tradycyjna bułgarska wódka produkowana głównie z winogron, jednak z szeroką gamą dodatków, m.in. anyżem, mirrą czy nawet różą. Picie rakiji jest częścią lokalnego folkloru i towarzyszy Bułgarom przy okazji wielu uroczystości.

Czorba

Gęsta, bardzo pożywna zupa pomidorowa z fasolą. Oryginalnie używa się białej fasoli i dużej ilości różnych warzyw – pomidorów, porów, papryki, cebuli, marchewki i kiszonej kapusty. Wszystko doprawiane jest świeżym rozmarynem, solą, pieprzem i – co zaskakujące – świeżymi liśćmi pokrzywy. Istnieją różne odmiany tej potrawy, często dodaje się do niej także ser feta, ryż albo cukinię w zależności od tego, w jakim regionie jest przygotowywana.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Bułgaria
Strefa czasowa :
czas polski + 1 godz.
Język :
bułgarski, w miejscowościach turystycznych możliwość porozumiewania się w języku angielskim lub niemieckim
Komunikacja :
taksówki: w dzień – 0, 39 do 0, 50 leva za 1 km, w nocy – 0, 95 leva za 1 km
Długość lotu :
1,5 godz
Waluta :
lev bułgarski