Chorwacja to nieduży kraj o wyjątkowej różnorodności kultur, krajobrazów i smaków. Rzadko które tak małe państewko może poszczycić się tak bogatą ofertą dla turystów.

Chorwacja zachwyca. Na każdym kroku zaskakuje jej kulturowe bogactwo. Swoje ślady pozostawili tu bowiem Ilirowie, Celtowie, Rzymianie, Wenecjanie, Włosi, Węgrzy, Francuzi i Austriacy. Chorwacja leży nad Adriatykiem i graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Słowenią, czyli wszystkimi byłymi republikami Jugosławii prócz Macedonii oraz Węgrami. Ale Chorwacja to przede wszystkim wspaniałe wybrzeże o długości prawie dwóch tysięcy kilometrów i rozsianym na morzu tysiącem wysp i wysepek. A plaży jest co najmniej pięć razy więcej. Wypoczynek w Chorwacji musi być aktywny. Do zwiedzenia jest wiele miast. A cudowne parki narodowe kuszą dzikością natury. Nie można wyjechać z Chorwacji nie zobaczywszy Puli, Rovinji, Zadaru, Trogira, Splitu i oczywiście Dubrownika i Zagrzebia. W Porecu znajduje się wybudowana w VI wieku n.e. Bazylika Eufrazjusza wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowy przykład sztuki bizantyjskiej. W Szybeniku zaś w XV wieku wzniesiono, wyróżnioną również przez UNESCO, gotycko-renesansową katedrę św. Jakuba. W dzikich rezerwatach żyją niedźwiedzie, wilki, rysie, kozice, a nawet mangusty, które opanowały wyspę Mljet. Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w centralnej części kraju, niecałe 150 km od Zagrzebia. Jego największą atrakcją jest szesnaście jezior z licznymi wodospadami. Na terenie parku żyją między innymi zagrożone wyginięciem wydry. Dla turystów przygotowano tu doskonale wyznaczone szlaki, zarówno dla wytrawnych, jak i dla rodzin z dziećmi. Chorwackie życie nocne nie jest tak intensywne jak na Ibizie. Miejscowi lubią bowiem świętować w domach. Ale nikt nie będzie zawiedziony trwającą właściwie 24 godziny na dobę fiestą na wyspie Pag na plaży Zrce w Novalii. Tu bawią się młodzi przy rytmach elektro i techno. Między Zadarem a Szybenikiem znajduje się zaś największa chorwacka dyskoteka. Jednak to Zagrzeb powinien zadowolić większość gustów zwolenników życia nocnego. Są tu kluby i klubiki stworzone pod wszystkie gusta muzyczne. Warto też uczestniczyć w lipcu w wielkim muzycznym festiwalu Ultra Music Europe odbywającym się głównie w Splicie i na wyspie Hvar. Chorwaci są narodem konserwatywnym, pilnującym tradycji i domowego miru. Są gościnni dla turystów, ale nie lubią gdy ci chcą wejść w ich prywatne życie.

Istria

Istria

Wystarczy wyobrazić sobie oazę w kształcie serca, zatopioną w błękicie Adriatyku i leżącą u stóp Alp, by zrozumieć czym jest Istria. Prawdziwa chorwacka perełka.

Zobacz więcej
Zatoka Kvarner

Zatoka Kvarner

Zatoka Kvarner z jej wybrzeżem chronionym wysokimi górami znana jest z łagodnego klimatu. Pochodzące stąd krewetki, kasztany i jagnięcina uznawane są za najlepsze na świecie.

Zobacz więcej
Dalmacja Środkowa

Dalmacja Środkowa

Najbardziej nasłoneczniony zakątek Chorwacji, wyjątkowe antyczne zabytki oraz kurorty pełne atrakcji – to właśnie Środkowa Dalmacja. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz więcej
Dalmacja Północna

Dalmacja Północna

Północna Dalmacja wita turystów wapiennymi górami, zabytkowymi miastami i setkami malowniczych wysepek. Wakacje urozmaicą tu wyjątkowe przysmaki i imprezy do białego rana w „chorwackiej Ibizie”.

Zobacz więcej
Dalmacja Południowa

Dalmacja Południowa

Dalmacja to perła Chorwacji. Dziesiątki bajecznych wysp, wspaniałe plaże i wyjątkowe zabytki czasów antycznych i średniowiecza. Riwiera Dalmatyńska swym pięknem niczym nie ustępuje Lazurowemu Wybrzeżu.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Dubrownik – perła Adriatyku

Dubrownik, wszyscy to wiedzą, zwany jest dalmacką perłą Adriatyku. To jedno z najpiękniejszych miast Europy z malowniczymi, różowymi dachówkami (powojenny prezent od Francuzów), pięknym barbakanem, dziesiątkami małych uliczek i Starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Patronem miasta jest Święty Błażej z Sebasty, którego pomniki i portrety rozsiane są w całym mieście. Zwiedzanie miasta może zająć dwa, a nawet trzy dni. Jednak koniecznie trzeba przejść się ulicą Stradun ciągnącą się od Wielkiej Studni Onforia z XV wieku przy Bramie Pilskiej do pomnika Rolanda trzymającego w dłoni słynny miecz Durandal. To on ocalił miasto przed Arabami. Długość miecza była kiedyś handlową miarą zwaną łokciem dubrownickim lub raguzańskim. W klasztorze franciszkanów znajduje się najstarsza, europejska, wciąż otwarta apteka z 1317 roku. W XV-wiecznym Pałacu Rektorów mieści się teraz muzeum, w którym poza kolekcją mebli i wystroju wnętrz, obejrzeć można zbiory numizmatyczne i zbiory broni.

Hvar – wyspa podróżników

Wyspy chorwackie są jedynymi w swoim rodzaju. Każda zachowuje swój niepowtarzalny charakter. Hvar jest miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów. Znajdująca się tam Równina Starego Gradu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Górzysty teren porośnięty jest polami lawendy, oliwnymi gajami i winnicami. Równie piękna jest wyspa Korčula. Tu urodził się wenecki odkrywca Marco Polo. A tutejsze winnice dają wspaniały czerwony Plavac i biały Pošip, Grk i Rukatac.

Zabytkowe Split i Trogir

Split i Trogir dwa blisko położone siebie miasta były pod silnym wpływem Wenecjan. Ale ich historia sięga czasów antycznych. W Splicie, drugim co do wielkości mieście Chorwacji, zachwyca pałac cesarza Dioklecjana z III wieku n.e. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Trogirze podobnego zaszczytu dostąpiła położona na wyspie starówka.

Krka i wodospady

Park narodowy Krka znajduje się w południowej części Dalmacji, w regionie Szybenika. Znany jest przede wszystkim z przepięknych wodospadów, u stóp których można bez obaw się kąpać. Siedem wielkich kaskad położonych jest na rzece Krka, z których najwyższa ma prawie 60 metrów wysokości. Park zajmuje powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych.

Atrakcje

Chorwackie niedźwiedzie

Niedźwiedź jest symbolem Chorwacji. Refugium ursorum, czyli sierociniec dla niedźwiedzi znajduje się w Kuterewie w Welebitach. Miejsce to trudno znaleźć w powszechnie dostępnych przewodnikach. Można tam dojechać wyłącznie od strony Otoćaca, jadąc wąską krętą drogą około 15 km. Zwiedzanie ośrodka jest bezpłatne. Pracują tam wolontariusze z całego świata, a wśród nich często zdarzają się Polacy. W całej Chorwacji żyje ponad 900 niedźwiedzi. W sierocińcu pod troskliwą opieką znajdują się zwierzęta do 9 roku życia. Tak młode niedźwiedzie są przyjazne i zwiedzające ośrodek rodziny z dziećmi mogą bawić się z tym zwyczajowo groźnym gatunkiem.

Crvena Luka i jej parki

Właśnie otwiera swe podwoje pierwszy z prawdziwego zdarzenie chorwacki park rozrywki w znanym ośrodku turystycznym Dalmacji Crvena Luka koło Biogradu na Moru. Park budowany jest w stylu włoskim i oprócz licznych klasycznych atrakcji powstało tam pole golfowe. Ale i miłośnicy natury nie powinni narzekać. W pobliżu znajdują się aż trzy parki narodowe – Paklenica, Kornati i Krka – oraz dwa parki przyrody – Telaščica i Vransko.

Kuchnia

Chorwackie przystawki

W całej Chorwacji jada się dużo zimnych przekąsek. W każdym regionie jednak zupełnie coś innego. W dalmackim regionie Szybenika obiad warto rozpocząć od sera dojrzewającego w skórze jagnięcej (sir iz mišine) oraz słynnej szynki wieprzowej z okolic miasta Drniš (Drniški pršut). W Chorwacji centralnej zjecie tradycyjny krowi ser podrawski z plasterkami wędliny samoborskiej z musztardowym sosem. W regionie Dubrownika przystawką będą jedne z najlepszych w Europie ostrygi, krewetki i sałatka z ośmiornicy.

Sery nad serami

Chorwacja znana jest z serów i ze względu na górzysty krajobraz – głównie kozich i owczych. Ten który zyskał światową renomę nazywa się paški sir i pochodzi z mleka owiec z wyspy Pag, leżącej w Dalmacji. Ten wyjątkowo aromatyczny ser przed procesem dojrzewania obmywa się oliwą z oliwek i naciera popiołem. Rośliny zaś, którymi żywią się owce, nasączone są słoną rosą, przez co mleko ma słonawy smak. Warto odwiedzić starą serowarnię rodziny Grigorów w Kolanie. Prócz sera paszkiego produkuje się tam i inne gatunki – Žigljen, Kolan, Kozlar, Figuricę czy młody trapist.

Strucle z Zagrzebia

Tradycyjnym daniem z Zagrzebia są zagorskie štrukli. Jest to rodzaj zawijanych pierogów nadziewanych serem i chlebem lub jabłkami. Podobnie jak pierogi mogą być smażone lub gotowane. Strucle wpisane są na listę chorwackiego dziedzictwa narodowego.

Rakija na zdrowie

Alkoholową dumą Chorwacji jest rakija. I znów każdy region, każde miasto, każda wieś specjalizuje się w innym gatunku tego mocnego alkoholu. Biska produkowana jest w Istrii z winogron, jemioły i traw. Loza robiona jest z samych winogron. Medica z miodu. Jabula z jabłek. Krusaka z gruszek. Smokvica z suszonych fig. Slijvovica ze śliwek. Rogaca z chleba świętojańskiego. Niezwykle ceniona jest ziołowa travarica i pelinkovac wytwarzany z bylicy, czyli artemizji.

Ciekawostki

Koronki z Pag

Wyspa Pag, obok miasta Lepoglava i wyspy Hvar, słynie nie tylko z serów, ale również koronek. Tradycja tego rękodzieła trwa tu nieprzerwanie od XV wieku i została zapoczątkowana w klasztorze sióstr benedyktynek. Kolekcję, którą zbierają i przechowują już 150 lat Ministerstwo Kultury Republiki Chorwacji, ogłoszono dobrem kulturowym. W samym centrum miasta na placu Petra Krešimira IV znajduje się Galeria Koronki z Pagu. Koronka ta zwana po chorwacku paśką ćipką jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

Kolebka krawatów

Chorwacja jest kolebką krawatów. Nazwa krawat jest przekręconym słowem Chorwat. Taki rodzaj bawełnianej chusty nosił regiment chorwackich husarów utworzony pod wodzą francuskiego króla Ludwika XIII. W 1666 roku regiment ten został nazwany przez Ludwika XIV Królewskimi Krawatami. Pomysł noszenia takiej ozdoby przypadł do gustu francuskim dworzanom i zaczął obowiązywać jako ozdoba stroju cywilnego.

Najmniejsze miasto świata

Miasteczko Hum położone w centralnej Istrii jest najprawdopodobniej najmniejszym miastem na świecie. Liczy dziś około 30 mieszkańców. Kilka lat temu było ich zaledwie 14.

Bracki marmur

Wszyscy szukający spokoju i dzikiej natury powinni popłynąć na cudowną wyspę adriatycką Brač. Można się tam dostać promem ze Splitu. To jedno z niewielu miejsc w Chorwacji nietkniętych przez wojnę. Wyspa słynie z białego marmuru – to właśnie tego budulca użyto do budowy imponującego Pałacu Cesarza Dioklecjana w Splicie. Z brackiego marmuru postawiono także kolumny Białego Domu w Waszyngtonie i wzniesiono wiele budynków w Wiedniu i Budapeszcie. W miejscowości Selca, położonej na wschodnim wybrzeżu wyspy, wszystko jest z marmuru – domy, ławki, schody, a nawet rynny.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Chorwacja
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
chorwacki
Komunikacja :
komunikacja miejska ok. 10 HRK
Długość lotu :
2 godz.
Waluta :
kuna chorwacka (HRK)