Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Republika Czeska to kraj, z którym Polska graniczy od południa. Na niecałych 80 tys. m2 mieszka trochę ponad 10 mln ludzi. Historycznie Czechy składają się z trzech wielkich krain: Czech, Moraw i Śląska Czeskiego. Każdy region ma swoją specyfikę i indywidualny urok – warto dobrze zwiedzić każdy z nich, zwłaszcza że odległości, które musimy pokonać są stosunkowo niewielkie, a ceny porównywalne do tych w Polsce.

Czechy nie mają dostępu do morza, a w ukształtowaniu terenu, zwłaszcza w głębi państwa, dominują niewielkie wzgórza i zalesione równiny. Wyższe góry znajdziemy na północy, w czeskich Karkonoszach. Najwyższym szczytem Czech jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), którą „współdzielimy" z naszymi południowymi sąsiadami. Jednak monotonia jest tylko pozorna – owe „niewielkie wzgórza" kryją w sobie mnóstwo niezwykłych krajobrazowo miejsc, jak np. Moravský kras, znajdujący się niedaleko Brna (stolicy Moraw) region o dł. ok. 25 km porośnięty gęstymi lasami, pełen wapiennych skał, głębokich wąwozów i krasowych jaskiń, do których można się dostać np. podziemną rzeką.

Stolica Czech, Praga, to od lat niekwestionowana królowa europejskich stolic, wielokrotnie wymieniana na szczytach list miast, które „koniecznie trzeba zobaczyć". Jej niewątpliwą zaletą jest położenie (dojazd nawet z najbardziej oddalonych od stolicy Moraw nie przekracza 400 km), ale przede wszystkim to, że jest piękna przez cały rok – zarówno w letnim słońcu, jak i przykryta białym śnieżnym puchem. Z kolei wiosenne lub jesienne mgły, z wolna ustępujące znad tego położonego na 9 wzgórzach miasta, nadają Pradze tajemniczy klimat znany z powieści Kafki.

Karkonosze

Karkonosze

Czeskie Karkonosze to południowa część pasma, które ciągnie się także w Polsce. Od listopada do kwietnia leży tu dużo śniegu, co przyciąga miłośników białego szaleństwa z kraju i zagranicy. Z kolei latem Karkonosze mają do zaoferowania ponad 1000 km doskonale przygotowanych i oznaczonych tras, idealnych na kilkugodzinne wędrówki.

Zobacz więcej
Praga

Praga

Czechy są krajem przyciągającym urokiem miast i miasteczek, wyjątkowymi krajobrazami oraz ciekawymi trasami wycieczkowymi. Zachwyt budzi stolica Czech – Praga – ze wspaniałymi zabytkami architektury, a jak i Morawy będące prawdziwym rajem dla wielbicieli wina.

Zobacz więcej
Morawy

Morawy

To jedna z trzech wielkich krain składających się na Republikę Czeską, obejmująca wschodnią część kraju. W tym regionie życie płynie dużo wolniej niż w centralnych Czechach, ludzie są niezwykle otwarci i przyjaźni, a otaczająca przyroda i zabytkowe miasteczka kryją w sobie wiele wartych zobaczenia miejsc. A do tego można tam spróbować wyśmienitych białych win, wprost z prywatnych piwnic.

Zobacz więcej
Góry Izerskie

Góry Izerskie

To kolejny po Karkonoszach popularny region odwiedzany przez narciarzy i fanów sportów zimowych. Chętnie przybywają tutaj turyści z Czech, Polski i Niemiec. Niesamowite wrażenie robi najstarszy ośrodek narciarski na wzgórzu Ještěd – hotel urządzono tam w wieży telewizyjnej, na samym szczycie wzgórza.

Zobacz więcej
Zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy

Zachodnioczeski trójkąt uzdrowiskowy

Lecznictwo uzdrowiskowe w Czechach szczyci się stuletnią tradycją i uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie. Do najsłynniejszych uzdrowisk należą Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie.

Zobacz więcej
Szumawa

Szumawa

Nazywana „zielonym dachem Europy” przyciąga amatorów górskich wędrówek, rowerzystów oraz początkujących narciarzy i snowboardzistów.

Zobacz więcej
Rudawy

Rudawy

Krusne Hory, rozciągające się w północno-zachodniej części Czech, to jedno z najbardziej malowniczych pogórzy naszego południowego sąsiada. W polskiej terminologii znane jest pod nazwą Rudawy, która odnosi się do wydobywanych tu od czasów średniowiecza rudy, kruszców srebra czy miedzi.

Zobacz więcej

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Czechy