Nicea – nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża – to miasto, które zachwyci każdego, kto ceni różnorodność. Poza sezonem w Nicei mieszka prawie 350 tysięcy ludzi pochodzących z różnych zakątków świata, przez co zjawisko przenikania kultur jest tutaj bardzo zauważalne.

To, co zdecydowanie przyciąga turystów, to łagodny, ciepły klimat – w tym regionie w ciągu roku występuje podobno aż 330 słonecznych dni, dzięki czemu warto zwiedzać miasto również późną jesienią. W mieście panuje prawdziwie magiczna atmosfera, a lazurowe morze, imponujące góry, ciekawa historia i klimatyczne kamienice sprawiają, że Nicea jest bardzo chętnie wybieranym miejscem na spędzenie urlopu.
Zwiedzanie Nicei warto rozpocząć od placu Massena, który jest centralnym punktem miasta. Cała jego powierzchnia jest pokryta czarno-białymi płytkami, przez co do złudzenia przypomina ogromną szachownicę. Tutaj znajduje się też chętnie fotografowana przez turystów Fontanna Słońca. Nicea z pewnością usatysfakcjonuje miłośników historii oraz sztuki. Warto zobaczyć kościół św. Marcina i Augustyna, gdzie Marcin Luter wygłosił swoje kazanie w 1534 r., a także zwiedzić Muzeum Matisse’a, które zawiera największą na świecie kolekcję dzieł światowej sławy malarza, Henriego Matisse’a.
Stolica Lazurowego Wybrzeża słynie z wyjątkowo długiej, bo aż 7-kilometrowej, kamienistej plaży, znajdującej się tuż przy Promenadzie Anglików, z której rozciąga się widok na palmy i lazurowe morze. Jest to doskonałe miejsce nie tylko spotkań i imprez, takich jak nicejski karnawał, lecz także uprawiania sportów. Co chwilę można się tutaj natknąć na amatorów biegania czy jazdy na rolkach.
Jeśli wybieracie się w okolice Lazurowego Wybrzeża w lutym, to nie może Was ominąć Karnawał w Nicei! Impreza ta, nazywana europejskim Rio de Janeiro, co roku przyciąga nawet milion turystów, a jej początki sięgają średniowiecza. Karnawał odbywał się tuż przed rozpoczęciem postu i obfitował w tańce i maskarady, przerywane na chwilę jedynie w celu skosztowania bogatej, regionalnej kuchni. Dzisiaj impreza trwa przez dwa tygodnie, a do najważniejszych wydarzeń związanych z karnawałem należy Parada Światła oraz Bitwa Kwiatowa

Zwiedzanie

Wzgórze Zamkowe

Tego miejsca zdecydowanie nie możecie przegapić! Wzgórze zamkowe jest najstarszą częścią Nicei, podobno zamieszkiwaną już przez ludy celtyckie, która góruje nad miastem. Można się tutaj dostać wjeżdżając windą, a z myślą o najbardziej wytrwałych powstały schody, mieszczące się tuż przy Promenadzie Anglików. Ze Wzgórza rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całą Niceę i lazurowe morze, które można podziwiać ze specjalnej platformy widokowej. Będąc na górze, warto obejrzeć tutejszy park miejski, sztuczny XIX-wieczny wodospad, dwa zabytkowe cmentarze oraz ruiny muru obronnego i zamku, któremu miejsce to zawdzięcza swoją nazwę.

Stare Miasto

Stare Miasto w Nicei znajduje się tuż pod Wzgórzem Zamkowym. Spacerując wąskimi, klimatycznymi uliczkami, zobaczycie mnóstwo zabytkowych kamienic, placów i restauracji, a także galerii lokalnych artystów. Centralnym punktem nie tylko Starego Miasta, lecz także całej Nicei, jest przypominający ogromną szachownicę plac Massena. Na głównej ulicy Nicei znajduje się kościół św. Franciszka z Paoli oraz imponujący gmach Opery Nicejskiej. Co więcej, miłośnicy słodkich przysmaków z pewnością ucieszą się z wiadomości, że w pobliżu mieści się też słynna wytwórnia czekoladek Patisserie Henri Auer, w której zakupy robiła ponoć sama królowa Wiktoria.

Plac Garibaldiego

To miejsce to drugi najważniejszy plac w Nicei, zaraz po placu Massena. Powstał w 1773 r. jako miejsce powitania Wiktora Amadeusza III z Turynu, ówczesnego króla Sardynii. Warto wiedzieć, że w tamtym czasie Nicea należała do Włoch, przez co plac Garibaldiego do dzisiaj zachował charakter Italii. Znajduje się tutaj pomnik Giuseppe Garibaldiego z fontanną, a także kaplica Grobu Świętego, gdzie odprawiane są msze w języku polskim. Ponadto w tej okolicy mieści się sporo kawiarni i restauracji, gdzie z pewnością można bardzo dobrze zjeść.

Atrakcje

Muzeum Sztuki Nowoczesnej MAMAC

To wyjątkowe muzeum znajduje się w ścisłym centrum Nicei i jest uważane za prawdziwą wizytówkę miasta. Miłośnicy sztuki współczesnej i nowoczesnej zobaczą tam m.in. dzieła twórców europejskiego Nowego Realizmu, a także kreacje Andy’ego Warhola, przedstawiciela pop-artu, oraz Yvesa Kleina. Na pierwszym piętrze budynku znajdują się wystawy czasowe, natomiast piętra drugie i trzecie są przeznaczone na wystawy stałe. Na samej górze muzeum mieści się taras widokowy, z którego można podziwiać Niceę.

Promenada Anglików

Ta 7-kilometrowa promenada, położona tuż przy kamienistej plaży, jest prawdziwym symbolem Nicei. Swoją nazwę zawdzięcza XIX-wiecznym brytyjskim arystokratom, którzy uciekając przed angielskim, deszczowym klimatem przybyli do miasta i wyszli z inicjatywą wybudowania deptaku. Promenada jest miejscem licznych imprez, spotkań i zabaw, a także spacerów i sportów, takich jak jogging czy jazda na rowerze. Z deptaku można dojść do wielu ważnych miejsc w Nicei, w tym do Starego Miasta czy Muzeum Sztuk Pięknych.

Kuchnia

Pissaladiere

Tę pochodzącą z Nicei cebulową tartę znajdziecie zarówno w restauracjach w formie przystawki, jak i na targach. Przysmak nazywany jest prowansalską pizzą, chociaż sera w tym przypadku nie uświadczymy. Tradycyjnie stosowane dodatki to oliwki, duszona cebulka oraz anchois, a to wszystko podane na chlebowym cieście.

Socca

Socca to obowiązkowa pozycja na nicejskiej kulinarnej liście, szczególnie dla osób, które nie spożywają glutenu. Ta przekąska powstaje na bazie mąki z ciecierzycy. Zazwyczaj przygotowuje się ją na wielkich patelniach oraz podaje na ciepło, z dodatkiem sporej ilości pieprzu. Soccę znajdziecie na targach, gdzie dostaniecie kawałek naleśnika w papierowej tutce, lub w restauracjach.

Ciekawostki

Cours Saleya – kilkusetletni targ

To miejsce o wielowiekowej tradycji jest jednym z symboli Nicei. Targ jest czynny codziennie od 6.00 do 17.00, a to, co możecie tutaj zakupić, zależy od dnia tygodnia. W poniedziałki odbywa się targ antyków i staroci, a od wtorku do soboty zbierają się tu miłośnicy kwiatów, owoców i warzyw. Oprócz tego na Cours Saleya znajdziecie również prowansalskie przyprawy oraz pamiątki.

Park Phoenix

Park Phoenix łączy w sobie m.in. tropikalny ogród botaniczny, zoo, palmiarnię i niewielkie oceanarium z rafą koralową. Znajduje się tutaj wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dlatego odwiedzając obiekt, warto zarezerwować sobie więcej czasu. Za kilka euro można spędzić tutaj kilka dobrych godzin.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Francja