Hiszpania to kraj paradoksów, słońca i wina. Rzadko spotykana pobożność sąsiaduje tu z szaleńczą zabawą fiest i karnawałów. Niezwykłe przywiązanie do tradycji z budową liberalnego społeczeństwa. Piękno średniowiecznej architektury z nowoczesnymi hotelami i plażami.

Hiszpania, położona na półwyspie Iberyjskim, graniczy z Portugalią, Francją, Andorą oraz z Wielką Brytanią poprzez Gibraltar. W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym i Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim. Hiszpanii nie da się zwiedzić ani a tydzień, ani w miesiąc, ani nawet w rok. Można podróżować romantycznymi drogami regionu Kastylii i Leona. Tam bowiem znajduje się największa liczba pałaców, kościołów, katedr i muzeów całej Hiszpanii. Czemu nie zanurzyć się w przepiękną Salamankę, bogatą w architektoniczne cuda Złotego Wieku. Czy wreszcie niczym Don Kichot wyruszyć śladem wiatraków z La Manczy. Spragnieni zadumy muszą udać się na pielgrzymkę do świętego miejsca – Santiago de Compostela – miejsca pochówku apostoła Jakuba Większego. Miłośnicy przyrody powinni pojechać do parku Lac de Sanabria czy też na piaszczyste wydmy Guardamar del Segura, nie wspominając o Pirenejach, górach Betyckich czy Kastylijskich. Park Narodowy Picos de Europa został wpisany na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Miłośnicy mocnych wrażeń powinni pojechać do Pamplony, gdzie odbywają się największe w Hiszpanii gonitwy byków na ulicach miasta. Święto, zwane encierro, trwa każdego roku od 6 do 14 lipca. Muzeum Guggenheima w Bilbao to prawdziwy raj dla miłośników sztuki współczesnej z dziełami Richarda Serry, Jenny Holzer, Luizy Bourgeois czy Jeffa Koonsa oraz Andy Warhola czy Willema de Kooninga. Zwolennicy klasyki znajdą obrazy swoich ulubionych mistrzów w muzeum Prado w Madrycie. To jedno z największych muzeów sztuki na świecie. Również smakosze nie rozczarują się Hiszpanią. Owoce morza, szynki i wędliny czy wreszcie wspaniałe wina tworzą z tego bogatego kraju prawdziwą mekkę wielbicieli dobrej strawy i wykwintnych napitków. Hiszpańskie plaże ciągną się wzdłuż wybrzeża setkami kilometrów. Plaża Las Catedrales uznawana jest za najpiękniejszą w Galicji. La Concha w San Sebastian oblegana jest przez turystów z całego świata. W Sitges nieopodal Barcelony swój raj odnajdą miłośnicy naturyzmu. La Barrosa koło Cadixu kusi ośmiokilometrowym pasem czystego, złotego piasku. Tarifa w Andaluzji polecana jest wszystkim surferom i turystom szukających nocnych szaleństw na plaży. Uwaga na silne wiatry. W Hiszpanii życie nie zamiera ani na chwilę. Bary i kafejki otwarte są właściwie 24 godziny na dobę, ale warto pamiętać, że to raczej noc i poranek niż wieczór jest czasem fiesty i tańca.

Costa Brava

Costa Brava

Długie plaże na czele z uhonorowanymi Błękitną Flagą odcinkami w Tossa de Mar. Średniowieczne wioski oraz barwna Girona z doskonale zachowanym starym miastem. Do tego słynne Muzeum Salvadora Dalí w Figueres, które jest niejako pomnikiem życia i twórczości artysty. Costa Brava (inaczej Dzikie Wybrzeże) to ponad 200-kilometrowy pas urwistego wybrzeża w północno-wschodniej części Hiszpanii. Miejsce to przyciąga turystów już od lat 60. I pomimo upływu lat, stale zaskakuje i zachwyca.

Zobacz więcej
Costa de la Luz

Costa de la Luz

Costa de la Luz to najpiękniejsze wybrzeże Andaluzji, słynące z niemal 200 km piaszczystych plaż i światowej sławy zabytków. Słońce świeci tutaj niemal 3 tysiące godzin w roku. Właśnie dlatego miejsce to określane jest „Wybrzeżem Światła”.

Zobacz więcej
Costa del Sol

Costa del Sol

Costa del Sol to po prostu Wybrzeże Słońca. Ten turystyczny raj, kiedyś dostępny jedynie dla możnych tego świata, dziś otworzył swoje wrota dla wszystkich.

Zobacz więcej
Costa Dorada

Costa Dorada

Historia „Złotego Wybrzeża” sięga ponad 2 tysięcy lat. Odkryjecie tu kręte zatoczki otoczone łańcuchami górskimi, pozostałości budowli z czasów rzymskich oraz roztańczone festiwale muzyki i teatru.

Zobacz więcej
Ibiza

Ibiza

Gorące lato, najlepsze imprezy na świecie oraz wspaniałe plaże otoczone ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Ibiza jest wymarzonym miejscem dla wielbicieli zabawy do białego rana, ale również doskonałym wyborem na rodzinne wakacje.

Zobacz więcej
Majorka

Majorka

Ze wszystkich wysp archipelagu Balearów to Majorka brzmi jak prawdziwa symfonia skomponowana na cześć słońca i architektury. To bez wątpienia najpiękniejsza wyspa Morza Śródziemnego.

Zobacz więcej
Minorka

Minorka

Spokojniejsza „siostra” Majorki. Kameralna wysepka z terenami objętymi ochroną UNESCO. Zakątek z dzikimi plażami, wspaniałymi parkami przyrody oraz 500 megalitycznymi zabytkami. Minorka to słoneczna, rajska wyspa w odległym zakątku Europy.

Zobacz więcej
Costa Barcelona

Costa Barcelona

Stolica Katalonii to mieszanka gotycko-modernistycznych budowli, bajkowe przedmieście Eixample, targi rybne i niekończące się przestrzenie pełne sztuki.

Zobacz więcej
Formentera

Formentera

Małe jest piękne. Takim krótkim zdaniem można opisać jedną z wysp Balearów. Formentera to natura i spokój w jednym.

Zobacz więcej
Costa Blanca

Costa Blanca

Costa Blanca, nazywana też „Białym Wybrzeżem”, to jeden z najpiękniejszych regionów turystycznych położonych nad Morzem Śródziemnym. Na jego niezwykłość składają się piękne plaże, wspaniałe krajobrazy, liczne jaskinie, zatoczki, ruiny zamków oraz historyczne miasteczka.

Zobacz więcej

Costa Almeria

Wśród słynnych wybrzeży położonych w południowo-wschodniej Hiszpanii warto wyróżnić równie atrakcyjny turystycznie region – Costa Almeria. Zachwyca przede wszystkim pięknym krajobrazem i upalną pogodą; wysokie temperatury utrzymują się tu przez większą część roku.

Zobacz więcej
Costa Calida

Costa Calida

Costa Cálida w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Ciepłe Wybrzeże”. Nie bez powodu, bowiem wysokie temperatury utrzymują się tam przez prawie pół roku, a sam region jest uznawany za najcieplejszy w całej Hiszpanii.

Zobacz więcej
Malaga

Malaga

Malaga przywodzi na myśl kilka podstawowych skojarzeń: postać Pabla Picassa, sierpniowy festiwal Feria de Agosto czy wino o tej samej nazwie.

Zobacz więcej
Madryt

Madryt

Madryt jest stolicą Hiszpanii i oficjalną rezydencją rodziny królewskiej.

Zobacz więcej

Zwiedzanie

Barcelona i Girona

Turyści najczęściej wybierają na letni wypoczynek wybrzeża Katalonii. Stąd najbliżej do jej stolicy – Barcelony. Podróż koleją lub autokarem trwa krótko i nie jest uciążliwa. Barcelona znana jest przede wszystkim z budynków zaprojektowanych przez Antoniego Gaudiego, a wśród nich z wciąż niedokończonej katedry Sagrada Familia, czyli Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny czy z Casa Batlló, budynku mieszkalnego znajdującego się przy Passeig de Gràcia 43. A wracając z Barcelony, warto pojechać do średniowiecznej Girony.

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela to miejsce spoczynku apostoła – św. Jakuba Większego. Galicyjskie miasto, oddalone zaledwie 30 kilometrów od Oceanu Atlantyckiego, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Grób apostoła znajduje się w pięknej XII-wiecznej katedrze, miejscu pielgrzymek wiernych z całego świata. Obok katedry znajduje się Palacio Gelmirez, czyli dawny pałac miejscowego arcybiskupa.

Meczet w Kordobie

Wielki meczet w Kordobie uznawany jest przez liczne przewodniki i rankingi turystów za największą atrakcję Hiszpanii. La Mezquita została wybudowana w VIII w. i przekształcona w wieku XIII w rzymskokatolicką katedrę. Meczet znany jest przede wszystkim z sali z tzw. „lasem kolumn”. To największa, „była” świątynia muzułmańska w Europie o powierzchni 23 tysięcy metrów kwadratowych. Meczet wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

Sewilla

Sewillę, stolicę Andaluzji, trzeba zobaczyć. Alkazar, dawny pałac królewski, którego budowę rozpoczęto w XI wieku, był świadkiem epokowych wydarzeń. Tu Krzysztof Kolumb powiadomił Europejczyków o odkryciu Ameryki. Katedra Najświętszej Marii Panny to największy kościół gotycki na świecie. La Plaza de Toros, czyli XVIII-wieczne areny do walk z bykami, mieszczą dziś Muzeum Corridy. Prawie milionowa Sewilla kryje jednak setki innych niezwykle cennych zabytków, muzeów i galerii sztuki.

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie, uznawane niegdyś za Wyspy Szczęśliwe, zostały odkryte w XIV wieku przez żeglarzy, a ciągu ostatnich 60 lat, stały się najchętniej wybieranym przez turystów kierunkiem. Ze względu na położenie w strefie podzwrotnikowej, zawsze panuje tutaj słoneczna pogoda – stąd też wzięło się określenie „kraina wiecznej wiosny”. To prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych (windsurfing, żeglarstwo, nurkowanie), ale i wielbicieli leniwego wypoczywania na plaży. Archipelag Wysp Kanaryjskich kojarzony jest również z karnawałem – parady, tańce, koncerty i niekończąca się zabawa.

Baleary

Wyjątkowe krajobrazy, śródziemnomorski klimat i piaszczyste plaże, na których wygrzewają się tłumy urlopowiczów. Baleary, odkryte w turystyce w XIX wieku, są miejscem stworzonym dla spragnionych słońca i szukających rozrywki. Można wybrać Majorkę – najpiękniejszą w całym basenie Morza Śródziemnego, kameralną Minorkę lub słynącą z bogatego życia nocnego Ibizę. Każda z wysp jest inna, każda wyjątkowa. Niezwykła przyroda archipelagu Balearów sprawia, że ponad 40% terenu objęte jest ochroną.

Atrakcje

Tomatina – bitwa na pomidory

Bitwa na pomidory, czyli tomatina, odbywa się co roku w ostatnią środę sierpnia w miejscowości Buñol, w regionie Walencji. Dziś uczestniczy w niej tysiące turystów. Ale w 1945 roku była to zwykła, przypadkowa przepychanka dwóch grup młodzieży, które znalazły doskonałą broń do walki na pobliskim warzywnym straganie. Od tego czasu tomatina stała się lokalną tradycją, choć w latach 50. XX wieku lokalne władze chciały walk zakazać. Reguły bitwy są dziś ściśle określone. Tomatina rozpoczyna się o 11 pokazem sztucznych ogni. Zabronione jest wnoszenie butelek i innych twardych przedmiotów. Nie wolna szarpać za koszulki uczestników bitwy. Pomidor przed rzutem musi być zgnieciony w dłoni. O 12 wystrzał armatni ogłasza koniec walki. Do tomatiny używana jest specjalna miękka odmiana pomidorów.

Miasto Dalego - Figueres

W katalońskim mieście Figueres urodził się i zmarł wybitny przedstawiciel surrealizmu Salvator Dali. Mieści się tam Teatro-Museu Dalí de Figueres. Budynek uznawany jest za ostatnie największe dzieło katalońskiego artysty-prowokatora, który sam siebie nazywał geniuszem. Bogata kolekcja obrazów i rzeźb Dalego tworzy z tej ekspozycji, drugie po madryckim Prado, najczęściej odwiedzane muzeum w Hiszpanii. Tam też znajduje się grobowiec artysty.

Kuchnia

Narodowa paella

Paellę można zjeść w całej Hiszpanii. To tradycyjne danie z okolic Walencji powstało w XVI wieku. Paella, z łaciny patella, oznacza po prostu patelnię. Do przyrządzania tej potrawy Hiszpanie używają wielkiej patelni z dwoma uchwytami. Ryż z sosem pomidorowym, owocami morza, kurczakiem i szafranem ma kolory flagi Hiszpanii: czerwień i żółć. I właśnie dlatego, w czasach rządów generała Franco, potrawę tę silnie promowano wśród turystów, tworząc z niej danie narodowe.

Hiszpańskie tapasy

Hiszpania słynie z tapasów, czyli po prostu przekąsek. We Francji, Polsce czy Wielkiej Brytanii jada się jedną lub dwie przystawki. Hiszpanie jedzą kilka czy nawet kilkanaście tapasów podanych podczas jednego obiadu. Istnieją dziesiątki rodzajów tych przysmaków. Mogą to być oliwki faszerowane sardelami, bakłażany z miodem, duszone mątwy, jajka faszerowane tuńczykiem, świńskie uszy, grzanki z czosnkiem i szynką, ziemniaki z sosem aioli, czy wreszcie jajecznica ze słoniną i grzybami. Każdy region Hiszpanii specjalizuje się w innych tapasach.

Kraj wędlin

Hiszpańskie szynki i wędliny nie mają sobie równych. Najbardziej znana szynka iberyjska wytwarzana jest ze świń o ciemnym umaszczeniu, żywionych żołędziami. Szynka serrano, czyli szynka górska, robiona jest ze świń białych. Chorizo to wieprzowa kiełbasa z dodatkiem czerwonej papryki. Morcilla to czarna kaszanka, często jadana z pomarańczami. Patatera to kiszka ziemniaczana z czosnkiem i oregano.

Krwista sangria

Czy sangria pochodzi z Hiszpanii czy z Antyli do dziś nie wiadomo. Ale dziś sangrię pije się w całej Hiszpanii. Sangria oznacza po prostu „krwistość”, a to dlatego, że podstawowym składnikiem tego napoju jest czerwone wino, w którym co najmniej dwa dni macerują się owoce. Potem dolewa się wodę gazowaną oraz koniak, likier pomarańczowy lub inny mocny alkohol.

Ciekawostki

Dziwny hymn narodowy

Hiszpański hymn narodowy jako jedyny na świecie nie ma oficjalnie zatwierdzonych słów. Melodia pozostaje zawsze ta sama, lecz tekst zmieniał się w zależności od epoki. Ale i sama kompozycja wzbudzała wiele kontrowersji. Jest to tzw. Marsz Grenadierów, który w 1908 roku zunifikował kapelmistrz Królewskich Halabardników Bartolomeo Casas i dekretem królewskim uznany został za jedyną poprawną wersję hymnu. Ale Casas w 1932 roku zarejestrował hymn jako utwór swojego autorstwa. Rząd hiszpański dekretem z 1997 roku hymn znacjonalizował i odebrał Casasowi prawa autorskie. To też jedyny na świecie przypadek upaństwowienia hymnu narodowego.

Kraj wielu języków

Hiszpania to kraj wielu języków i dialektów. Urzędowy kastylijski obowiązuje oczywiście w Kastylii, ale każdy obywatel Hiszpanii ma obowiązek go znać. Kataloński obowiązuje w Katalonii i na Balearach, galicyjski w Galicji i baskijski w Kraju Basków i na północy Nawarry. Ciekawostką jest to, że o pochodzeniu Basków i ich języku właściwie nie wiemy nic. Najprawdopodobniej Baskowie do Europy przywędrowali z Kaukazu.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Hiszpania
Podatek turystyczny :
Od dnia 01.07.2016 zgodnie z decyzją Rządu Balearów będzie pobierany podatek na rzecz turystyki zrównoważonej. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowanie bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj.

Na Costa Brava, Costa Dorada i Costa Barcelona pobierany jest podatek turystyczny. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowania bezpośrednio w hotelu. Szczegółowe informacje oraz wykaz hoteli wraz z wysokością podatku są dostępne – tutaj.
Strefa czasowa :
czas polski
Język :
kastylijski, kataloński, galicyjski
Komunikacja :
komunikacja miejska 1,5 EUR
Długość lotu :
3 godz..
Przykładowe ceny :
1l mleka – 0,8 EUR, 1,5 l wody – 0,6 EUR, chleb 1 EUR, 12 jajek – 1,6 EUR, butelka piwa 0,5 l 0,8 EUR, dwuosobowy obiad w restauracji średniej klasy – 36 EUR
Waluta :
euro (EUR)