Na wyspie Bali, w otoczeniu rajskiej przyrody i uśmiechniętych mieszkańców, odnajdziecie harmonię i spokój. Właśnie tutaj pisarka Elisabeth Gilbert odkryła swój eden.

Bali należy do archipelagu Indonezji, który tworzy niemal 18 tys. niewielkich wysepek! Wyspa przyciąga turystów wyjątkową przyrodą. Tutaj bujna, tropikalna roślinność oplata szczyty wulkanów, a malownicze jeziora sąsiadują z tarasami ryżowymi. Nie brakuje też piaszczystych plaż zachwycających białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą Oceanu Indyjskiego. Będąc tu, nie można pominąć wspaniałej tradycyjnej architektury – znajdziecie tutaj ponad 20 tys. mistycznych świątyń! Wyjątkową atrakcją będzie wizyta w Pura Belanjong (z najstarszą inskrypcją na Bali), Pura Segara (z posągami wykonanymi z białego koralu) czy Pura Batukaru w Tabanon.

Warto również poznać samych Balijczyków. Słyną oni z niezwykłej gościnności i serdeczności. Żyją spokojnie, uśmiechając się i modląc. Gości na wyspie witają wspaniałym ryżowym winem oraz półmiskiem pełnym egzotycznych owoców.

Atrakcje

Pura Ulun Danu Beratan

To jedna z najbardziej charakterystycznych balijskich świątyń. Została zbudowana na jeziorze, które powstało po wypełnieniu wodą krateru wygasłego wulkanu.

Denpasar

Tętniąca życiem stolica wyspy, a zarazem hałaśliwa metropolia pełna wąskich zaułków, jednokierunkowych ulic oraz bardzo intensywnych zapachów. Warto odwiedzić tutaj Muzeum Wyspy Bali oraz tradycyjne targowisko – Pasar Bandung.

Tarasy ryżowe

Dominującą uprawą na Bali jest ryż, który ma tutaj około 100 odmian. Je się go niemal przez cały rok, nawet trzy razy dziennie, oczywiście w różnej postaci. Balijczycy znają wiele ciekawych sposobów przyrządzania ryżu, np. placki, kotlety, sałatki, napoje zwykłe lub alkoholowe. Pola ryżowe, pokrywające strome zbocza gór, tworzą piękne tarasy stanowiące wizytówkę Bali.

Taniec balijski

Spektakularne pokazy łączą w jedno taniec, muzykę i teatr. Fascynujące są zwłaszcza bogato zdobione stroje, precyzyjne ruchy tancerek oraz dźwięki wydobywane z gamelanu lub drewnianego fletu.

Kuchnia

Kopi luwak

Najdroższa kawa na świecie – 1 kg kosztuje około 1 tys. euro. Ten niezwykły gatunek pozyskuje się z ziaren kawy wydobytych z odchodów łaskuna muzanga, lokalnie nazywanego luwakiem. Jedna z teorii głosi, że zwierzę jest ekspertem w wyborze najlepszych ziaren.

Nasi Campur

Nasi Campur, czyli dosłownie ryż mieszany. Serwuje się go z małymi porcjami dań - zarówno mięsnych, rybnych, jak i warzywnych.

Ciekawostki

Batik

Zdobienie tkanin techniką batiku polega na farbowaniu tych miejsc, które nie zostały pokryte woskiem. Bajeczne wzory można podziwiać m.in. na sarongach, czyli spódnicach upiętych z jednego płata tkaniny. Batikowe wyroby z Bali uchodzą za najlepsze na świecie.

Informacje praktyczne

Strefa czasowa :
czas polski + 7 godz.
Język :
indonezyjski - inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
Komunikacja :
szlaki komunikacyjne są zatłoczone i bywają niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny (kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego). Z tego względu sugerujemy poruszanie się po wyspie samochodem z prywatnym kierowcą. Pomiędzy miejscowościami turystycznymi można korzystać z taksówek, należy jednak zawsze zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr i nie godzić się na przejazd na podstawie ustnej umowy.
Długość lotu :
około 20-25 godz. (rejs z przesiadkami)
Przykładowe ceny :
ceny w hotelach średniej klasy: napoje bezalkoholowe od 3, 5 EUR, piwo od 6 EUR, butelka lokalnego wina od 30 EUR, koktajle od 12 EUR, kolacja od 18 EUR, przekąski od 7, 50 EUR. W miejscowościach turystycznych jest bardzo wiele niedrogich barów i restauracji.
Waluta :
rupia indonezyjska (IDR)