Kostaryka to raj na ziemi, zachwycający przede wszystkim fantastyczną naturą oraz przepyszną kawą. Rocznie to miejsce przyciąga rzesze turystów pragnących przeżyć niezapomniane chwile samotnie bądź w towarzystwie najbliższych osób.

Nazwę Costa Rica wymyślił Krzysztof Kolumb, który na początku XVI w. dotarł do wybrzeża tego pięknego kraju, spodziewając się odkryć tutaj legendarną krainę złota. Costa rica w dosłownym tłumaczeniu znaczy „bogate wybrzeże” – i choć Kolumbowi nie chodziło o bogactwo naturalne tego miejsca, to wydaje się, że ta nazwa świetnie do niego pasuje.
Na Kostarykę najlepiej wybrać się w porze suchej, czyli między grudniem a kwietniem. W tym okresie temperatura waha się między 30 a 35 stopniami. Kostaryka z całą pewnością nie jest miejscem dla osób, które nie lubią upałów – termometry rzadko pokazują tam mniej niż 30 kresek. Natomiast wszyscy wielbiciele ciepła będą zachwyceni – szczególnie, że nie tylko kostarykańskie powietrze jest mocno nagrzane – woda również ma przyjemnie wysoką temperaturę, zazwyczaj jest to około 25-27 stopni.
Piękno Kostaryki to przede wszystkim jej niesamowita natura. W tym kraju znajduje się 20 parków narodowych oraz 8 rezerwatów przyrody – takie liczby robią wrażenie. Wulkany – w tym także aktywne – tropikalne lasy, jaskinie czy wodospady to tylko niektóre z cudów natury, jakie można podziwiać na Kostaryce. Ogromną popularnością cieszą się leniwce – oglądanie tych zwierząt w ich naturalnym środowisku możne dostarczyć nie lada radości.
Warto także zwrócić uwagę na podwodny świat tego regionu. Na Kostaryce panują rewelacyjne warunki do nurkowania, a obecność raf koralowych jeszcze bardziej uatrakcyjnia tę aktywność. Wysokie fale i silny wiatr z pewnością przypadną do gustu surferom – zarówno starym wyjadaczom, jak i tym, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.
Kawa, kawa, kawa – tak w skrócie można przedstawić kostarykańską kuchnię. Ten region słynie z wyśmienitej kawy, która eksportowana jest na cały świat. Poza kawą można spróbować tutaj przepysznej czekolady – rośnie tutaj jedna z najszlachetniejszych na świecie odmian kakaowca. Kostarykańczycy najczęściej jedzą gallo pinto, czyli ryż zmieszany z czarną fasolą i warzywami oraz casado – ryż i fasolę z dodatkiem kurczaka, wołowiny bądź ryby. Popularnością cieszą się także patacones, czyli smażone placuszki z zielonych bananów.
Kostaryka to przepiękne miejsce, idealne dla wszystkich fanów cudownych widoków, pięknej natury i obcowania z egzotycznymi zwierzętami. Ten kierunek będzie świetnym pomysłem dla turystów, którzy cenią sobie piesze wycieczki w nieoczywistych okolicznościach natury. Warto rozważyć to egzotyczne miejsce przy wyborze następnych wakacji – z pewnością będzie to przygoda, która zapadnie w pamięci na długie lata!

Ciekawostki

Spotkania z leniwcami

Leniwce to niezwykle pocieszne i fascynujące stworzenia. Te zwierzęta, które większość czasu spędzają na drzewach, przemierzają kostarykańskie lasy z prędkością około 2,5 metra na godzinę – z pewnością nigdzie nam nie uciekną, gdy już uda nam się jakiegoś dojrzeć!

Najdłuższe zipline w Ameryce Łacińskiej

Zipline to świetny wybór dla wszystkich, chcących poszybować nad koronami drzew i móc choć przez chwilę poczuć się jak ptak. Kostaryka z góry robi piorunujące wrażenie, a adrenalina towarzysząca zjazdowi z pewnością sprawi, że będzie to niezapomniane przeżycie.

Wulkan Arenal

Kostaryka to kraj, w którym znajdziemy sporo aktywnych wulkanów. Najaktywniejszym z nich jest Arenal. Nieustanne erupcje wyrzucają w powietrze kłęby dymu oraz ogromne głazy. Rozżarzona lawa tryskająca z wulkanu robi ogromne wrażenie szczególnie w nocy, gdy wokół panuje ciemność.

Żółwie z Tamarindo

Tamarindo to miejsce położone przy północnym brzegu Pacyfiku, które słynie z wylęgarni żółwi morskich. Te piękne stworzenia to wielka atrakcja dla wszystkich miłośników przyrody. Oprócz żółwi można podziwiać w tych okolicach kilkadziesiąt egzotycznych gatunków ptaków.

Zwiedzanie

Park Narodowy Cahuita

Będąc na Kostaryce warto odwiedzić jeden z wielu parków narodowych. W Parku Narodowym Cahuita możemy podziwiać las tropikalny oraz mieszkające w nim istoty – tukany, czaple czy papugi. Na plaży możemy wypatrzeć żółwie, które składają tam swoje jaja.

San Jose

Stolica Kostaryki także stanowić będzie świetny wybór na wycieczkę. Często uznawana jest za najpiękniejszą stolicę Ameryki Środkowej. W mieście tym możemy podziwiać piękną architekturę, teatry czy kino. Warte uwagi są również muzea, w których poznać możemy historię oraz kulturę Kostaryki.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Kostaryka
Strefa czasowa :
UTC -6, czas polski -7
Język :
hiszpański
Komunikacja :
Komunikacja autobusowa w Kostaryce jest bardzo dobrze rozwinięta a przy tym bezpieczna i tania. W Kostaryce występują dwa rodzaje taksówek: czarne „Taxi Rojo” to taksówki licencjonowane, które mają określoną z góry stawkę oraz nielegalne taksówki „Taxi pirata”, które są znacznie mniej bezpieczne i droższe.
Długość lotu :
ok. 13 godzin
Przykładowe ceny :
Najtańszy obiad w restauracji – około 10 USD, woda mineralna (1,5 l w sklepie) – 1 USD, paczka dobrej kawy (250 g) – 6 USD, przejazd autobusem – 3-10 USD (zależnie od trasy), wstępy do parków narodowych – od 7-10 USD
Waluta :
colón (CRC)