Miasto-plaża. Jasny piasek, turkusowa woda i wypoczynek w formule all inclusive. Varadero przyciąga turystów spragnionych przede wszystkich słońca i piasku. To tutaj znajduje się niemal 20-kilometrowa plaża, jedna z najpiękniejszych na świecie. Chilijski poeta opisał to miejsce jako „elektryzująco skrzące się wybrzeże”.

Początki Varadero – niegdyś niewielkiej wioski – sięgają XVI wieku. Powstała tu wówczas kopalnia soli, którą eksportowano statkami do Europy. Rozwój turystyki nastąpił dopiero w XIX wieku – wszystko za sprawą tutejszej plaży, która zaczęła przyciągać ludzi niczym magnes. Z czasem rozpoczęto budowę domów letniskowych, a w 1915 roku otwarto pierwszy hotel. Od tego momentu liczba turystów zaczęła się zwiększać, powstawało coraz więcej kurortów oraz ośrodków wypoczynkowych. Dynamiczny rozwój turystyki został zahamowany przez rewolucję kubańską, a następnie przejęcie większości hoteli przez Fidela Castro. W latach 90. XX wieku, w obliczu pogłębiające się kryzysu, ponownie postawiono na turystkę, dzięki czemu Varadero stało się ulubionym celem karaibskich podróży.

Obecnie Varadero kojarzy się z wypoczynkiem w hotelach z formułą all inclusive. Największą atrakcją jest oczywiście plaża – 20-kilometrów jasnego piasku i wspaniałe Morze Karaibskie. W dzień Varadero zaprasza na relaksującą sjestę, a nocą na szaloną zabawę przy kubańskich rytmach. Na miejscu nie znajdziecie zbyt wielu miejsc do zwiedzania. Warto jednak zajrzeć do Muzeum Miejskiego z lokalną fauną i florą, przespacerować się po parku wypoczynkowym – Parque Josone czy odwiedzić Rezerwat Ekologiczny Varahicacos. Na aktywnych turystów czeka rozległe, 18-dołkowe pole golfowe - Varadero Golf Club oraz wiele doskonałych miejsc do nurkowania.

Zwiedzanie

Muzeum Miejskie

Museo Municipal Varadero – bo tak brzmi jego oryginalna nazwa – urządzono w drewnianej, dwupiętrowej rezydencji pochodzącej jeszcze z 1921 roku. Na miejscu można poznać historię Varadero, obejrzeć interesujące przykłady lokalnej fauny i flory oraz wziąć udział w organizowanych tu kulturalnych wydarzeniach. Z tarasu muzeum roztaczają się piękne widoki na wybrzeże.

Reserva Ecologica Varahicacos

To miejsce z pewnością przyciągnie wielbicieli przyrody. Rezerwat zajmuje powierzchnię niemal 450 ha we wschodniej części półwyspu Hicaco. To tutaj znajdują się słynne jaskinie – Cueva de Ambrosia – gdzie zachowało się kilkadziesiąt prekolumbijskich naskalnych znaków i malowideł.

Wycieczka do stolicy

Varadero jest bardzo dobrym punktem wypadowym do zwiedzania stolicy wyspy – Hawany. To miasto o zróżnicowanej architekturze, długiej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym. Tu życie toczy się na gwarnych i kolorowych ulicach. Tu flirt należy do codziennych rytuałów, a kubańska muzyka rozbrzmiewa niemal cały czas. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być fabryka cygar, rezydencja amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya i wpisana na listę UNESCO starówka. Warto odwiedzić też tętniące życiem lokale, w których podczas tradycyjnej hawajskiej uczty spróbujecie egzotycznych owoców oraz doskonałych koktajli – np. Cuba Libre. Ogromną atrakcją jest zabawa w klubie Tropicana – najpopularniejszym miejscu rozrywki Kubańczyków. Hawana, będąca centrum kultury kubańskiej z rozwijającą się sceną muzyczną i popularnymi grupami tańczącymi salsę, jest miejscem naprawdę wyjątkowym.

Matanzas

Miejsce nazywane „miastem mostów”. Wszystko dlatego, że przecina je zatoka oraz trzy rzeki, nad którymi przerzucone są zdobione mosty – jest ich 21! Matanzas rozciąga się na północnym wybrzeżu Kuby (ok. 30 km od Varadero). Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od historycznego centrum (powstałego w 1693 roku) z charakterystycznym Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Tutaj również zobaczycie symboliczny budynek Teatru Sauto. W pobliżu znajduje się Muzeum Farmaceutyczne utworzone w miejscu zabytkowej apteki z XIX wieku oraz Katedra Świętego Karola Boromeusza – klasycystyczna świątynia z 1693 roku. Matanzas, niegdyś wypełnione plantacjami trzciny cukrowej, jest obecnie spokojnym miastem handlowym, do którego coraz chętniej zaglądają turyści.

Atrakcje

Nurkowanie

W okolicach Varadero znajdziecie bardzo dobre miejsca do nurkowania. Widoczność w oceanie dochodzi zwykle do 30 metrów, a temperatura wody wynosi średnio 25 st. Celsjusza. W krystalicznie czystych wodach można podziwiać rafy koralowe, zatopione wraki oraz podwodne skały. Dużą popularnością cieszą się Piedras del Norte Park – z zatopionymi samolotami, statkami i samochodami oraz Hoyo Azul z 70-metrową jaskinią. W mieście działa wiele centrów nurkowych organizujących wycieczki oraz wypożyczających niezbędny sprzęt.

Golf dla aktywnych

Miłośnicy gry w golfa znajdą idealne miejsce dla siebie. Varadero Golf Club to doskonale utrzymane, 18-dołkowe pole golfowe. Utworzone w 1927 roku, przebudowane po 70 latach, stanowi popularne miejsce spotkania golfistów. Doskonała jest sama lokalizacja – na brzegu półwyspu – dzięki czemu gracze mogą cieszyć się wspaniałym widokiem na Atlantyk.

Kuchnia

Ropa vieja

Nazwa tej potrawy nie brzmi może zachęcająco (z hiszp. stare ubranie), ale smakuje naprawdę świetnie. To rozdrobiona, gotowana na miękko wołowina, podawana z pomidorowym sosem i ryżem.

Moros y Cristianos

Tradycyjny, kubański dodatek do potraw. To po prostu czarna fasolka (Moros, czyli Maurowie) z białym ryżem (Cristianos, czyli chrześcijanie). Fasolkę oraz ryż przygotowuje się osobno i miesza dopiero po ugotowaniu, co daje ciekawe połączenie kolorystyczne. Moros y Cristianos pojawia się na stołach podczas uroczystości i spotkań rodzinnych na całych Karaibach.

Ciekawostki

Mansion Xanadu

To letnia rezydencja wybudowana w 1920 roku przez francuskiego milionera, Alfreda Irénée Du Pont. Willa miała powstać w najwyższym punkcie Varadero – po to, by mogły się stąd roztaczać najpiękniejsze zachody słońca. I tak też jest w rzeczywistości. Obecnie w budynku mieści się restauracja (słynąca z doskonałych dań rybnych i owoców morza) oraz bar na dachu, skąd można podziwiać niezwykłe widoki na plażę oraz pole golfowe.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Kuba
Strefa czasowa :
czas polski -6 godz.
Język :
hiszpański
Komunikacja :
w kurortach najlepiej poruszać się taksówkami – można zamówić je w recepcji. Koszt od 5 CUC
Długość lotu :
ok. 12 godz, przelot bezpośredni
Przykładowe ceny :
coca-cola – 1, 5 peso, ciastka – 3 peso, obiad w restauracji – 6-10 peso
Waluta :
CUC (peso wymienialne), 1 EUR = 1,37 CUC