Wilno to miasto, które jest ściśle związane z historią Polski. Stanowi potężny ośrodek kulturalny, w którym możemy zobaczyć całe mnóstwo zabytków czy innych cennych elementów kultury oraz sztuki. Przekonaj się, jakie tajemnice skrywa Wilno i wybierz się w niezapomnianą podróż po tym cudownym mieście.

Stare Miasto w Wilnie zostało wpisane na światową listę UNESCO w 1994 r. – jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Pełno tam wąskich uliczek oraz budynków pokrytych czerwoną dachówką. Zobaczyć tam możemy słynny Uniwersytet Wileński, Ostrą Bramę, Plac Katedralny czy mnóstwo pięknych kościołów oraz cerkwi. Interesującym elementem jest także uliczna sztuka – na przykład pięknie wyglądające czajniki wmurowane w ściany. Tego typu ciekawostek Wino ma całe mnóstwo.
Wielu Polakom Wilno kojarzy się głównie z Adamem Mickiewiczem – i słusznie, ponieważ jego historia jest ściśle powiązana z tym miejscem. Wszyscy wielbiciele poety mogą ruszyć jego śladem, odwiedzając miejsca, w których żył i tworzył. Stworzono nawet Muzeum Adama Mickiewicza, mieszczące się w domu, w którym kiedyś mieszkał.
Osoby kochające naturę również znajdą tutaj coś dla siebie – Ogród Bernardynów zachęca do odwiedzin pięknymi drzewami, kwiatami oraz fontannami urozmaicającymi spacery. Ogromną popularnością cieszy się również Zarzecze – jedna z najstarszych dzielnic Wilna, często porównywana do paryskiego Monmartre. Jest to ulubiona dzielnica artystów, którzy założyli tutaj nawet Republikę Artystów. Mają swój własny hymn, flagę czy konstytucję.
Wilno to przepiękne miejsce z ogromnym zapleczem historyczno-kulturalnym. Trudno się tam nudzić, natomiast o zachwyt jest niezwykle łatwo. Będzie to idealne miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższą wycieczkę. Wilno to miejsce, które zachwyca swoim pięknem i urokiem – trzeba to zobaczyć na własne oczy.

Zwiedzanie

Ostra Brama

Jedna z najbardziej przyciągających turystów atrakcja Wilna. Jest to gotycka brama wzniesiona na początku XVI w. Obraz znajdujący się w środku stanowi ogromną atrakcję, szczególnie dla wielbicieli sztuki sakralnej – w środku znajdziemy bowiem obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Starówka

Cudowne miejsce pełne wąskich, klimatycznych uliczek, zabytkowych budynków oraz uroczych kawiarenek i restauracji. Stare Miasto w Wilnie wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową. Warto udać się tam na długi spacer – samemu lub w towarzystwie przewodnika.

Dzielnica żydowska

Przed wojną ludność żydowska w Wilnie była bardzo liczna, dlatego obecność dzielnicy żydowskiej nie jest zaskakująca. Kręte uliczki z licznymi sklepami czy kawiarniami przypominają o historii tej społeczności w Wilnie.

Uniwersytet Wileński

Jeden z najpopularniejszych uniwersytetów europejskich to idealne miejsce dla wszystkich fanów architektury – ogromny kompleks uczelnianych budynków robi ogromne wrażenie. Wśród bliskich Polakom absolwentów znajdują się między innymi Adam Mickiewicz czy Czesław Miłosz.

Kuchnia

Cepeliny

Cepeliny to podłużne pyzy nadziewane mięsem, rybą bądź grzybami. Będą stanowić świetne wprowadzenie do litewskiej kuchni.

Chłodnik litewski

Robiony jest z kwaśnego mleka, śmietany, ogórków oraz buraków. Najczęściej podawany jest z gotowanym jajkiem i świeżym koperkiem. Stanowi podstawę kuchni litewskiej i z całą pewnością będzie można go spróbować w wielu wileńskich restauracjach.