1 z 16 krajów związkowych Niemiec, położony we wschodniej części kraju, graniczący z Polską i Czechami. Jego stolicą jest Drezno słynące ze swej architektury i między innymi z tego powodu nazywane „Florencją nad Łabą”. Zresztą cały land kojarzy się przede wszystkim z pięknem zabytków i wspaniałymi pomnikami przyrody.

Saksonia to swoista perła Niemiec. Region ma ogromne znaczenie zarówno w kontekściegospodarki, jak i kultury. Rozwinięte gałęzie przemysłu, między innymi motoryzacja czy elektronika, przynoszą ogromne zyski całemu krajowi związkowemu, co przekłada się między innymi na imponującą infrastrukturę. Podczas pobytu w Saksonii koniecznie trzeba się udać do Drezna. Można tam podziwiać wielkowiekową rezydencję Wettynów, barokowe kościoły, pałace i parki, słynną Galerię Obrazów Starych Mistrzów, Muzeum Porcelany czy Muzeum Higieny. Wart uwagi jest również Lipsk – od wieków ważny ośrodek kultury i nauki. Słynie z imprez wystawienniczych (Targi Lipskie) organizowanych od XIX w., a dziś stanowi także ważne miejsce z punktu widzenia motoryzacji – znajduje się tu fabryka samochodów BMW i Porsche. Z miastem związany był Goethe i Jan Sebastian Bach – pomnik poety i grób kompozytora znajdują się na przedmieściach miasta. W całej Saksonii mieści się również wiele obiektów i miejsc nawiązujących do relacji polsko-saskich, które sięgają XVII i XVIII w.
Poza imponującymi budowlami, pełnymi przepychu i zdobień, region zachwyca również krajobrazami. Górskie tereny można podziwiać między innymi podczas wycieczek rowerem – zachęca do tego rozbudowana sieć tras rowerowych. Ze wspaniałej i zróżnicowanej przyrody słynie również tzw. „Saksońska Szwajcaria”.

Informacje praktyczne

Przepisy wjazdowe :
Niemcy