Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Pasmo górskie położone przy granicy z Czechami i Słowacją, wchodzące w skład Beskidów Zachodnich i prowincji Karpat Zachodnich. Składa się z Pasma Czantorii oraz Pasma Baraniej Góry oddzielonych od siebie doliną rzeki Wisły. To jeden z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych w Polsce.

Zaledwie 30 km dzieli Beskid Śląski od Bielska-Białej. Inne znane i chętnie odwiedzane miejscowości turystyczne tego regionu to: Szczyrk, Wisła, Ustroń, Istebna i Brenna. Ośrodki wypoczynkowo-sportowe cieszą się popularnością wśród miłośników górskich widoków, pieszych wędrówek, kolarstwa górskiego czy sportów zimowych. W samym Szczyrku dostępnych jest ponad 30 tras narciarskich. Wisła uznawana jest za „mekkę” narciarzy i snowboardzistów. Chętnie zdobywanymi i wartymi uwagi szczytami górskimi są: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Barania Góra (1220 m n.p.m.), Czantoria Wielka (995 m n.p.m.), Równica (884 m n.p.m.), Stożek Wielki (978 m n.p.m.) czy Beskid (860 m n.p.m.). W Beskidzie Śląskim swój początek ma jednej z najbardziej znanych szlaków turystycznych – Główny Szlak Beskidzki (Ustroń – Równica – Czantoria Wielka – Stożek Wielki – Przełęcz Kubalonka – Barania Góra – Węgierska Górka).

Miejsca te są polecane na spędzenie urlopu zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Nie brak tu typowo góralskich karczm z regionalnymi specjałami kulinarnymi. Ponadto w ośrodkach turystycznych znajdują się kompleksy basenów (krytych i zewnętrznych), korty tenisowe, wypożyczalnie rowerów i sprzętu narciarskiego. Beskid Śląski oferuje mnóstwo atrakcji dla sportowych zapaleńców, a także dla tych, którzy potrzebują jedynie spokojnego wypoczynku wśród zachwycających, malowniczych krajobrazów. Czyste górskie powietrze i klimat regionu mają dobroczynny wpływ na osoby zmagające się z dolegliwościami takimi jak choroby dróg oddechowych czy serca. Szczególnie polecanym miejscem, do którego warto się udać, jest w tym wypadku Ustroń. Znajdują się tu źródła wód mineralnych i leczniczych, a także pokłady borowiny.

Beskid Śląski warto odwiedzić również z powodu znajdujących się tu licznych zabytków i parków. W Brennej znajduje się kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” czy Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. W Ustroniu poleca się odwiedzenie Muzeum Ustrońskiego czy Muzeum Regionalnego „Stara Zagroda” oraz wybranie się do Leśnego Parku Niespodzianek, gdzie odbywają się pokazy lotów ptaków drapieżnych. W Szczyrku znajduje się między innymi Sanktuarium na Górce oraz stanowiąca wspaniały punkt widokowy – Przełęcz Salmopolska. Z kolei w granicach Bielska-Białej położone są dwa parki krajobrazowe – Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego.