Welcome to the world of TUI

Please choose your tui website:

Wyjątkowa górska sceneria, nieskażona przyroda i niepowtarzalna atmosfera – Tatry Wysokie, zajmujące powierzchnię 760 km2, są najmniejszym na świecie masywem gór wysokich obejmującym ponad 300 szczytów. To tutaj w 1949 roku powstał pierwszy Park Narodowy, w którym do dziś zachowały się ginące gatunki zwierząt (niedźwiedź brunatny, wilk, ryś). Nie można zapomnieć też o idealnych warunkach dla amatorów sportów – narciarzy, snowboardzistów, czy saneczkarzy. Doskonałe miejsce na zimowe wakacje.

Raj dla narciarzy

Tatry Wysokie to miejsce, gdzie miłośnicy sportów zimowych odnajdą swój prawdziwy raj. Ośrodkiem, o którym trzeba wspomnieć jest Strbske Pleso położone na wysokości 1489 m (najwyżej na Słowacji). Tu znajdziecie tereny narciarskie dla zaawansowanych z 2 skoczniami, stadionem narciarskim i trasami biegowymi. To popularny kurort klimatyczny znajdujący się nad krystalicznym jeziorem górskim. Przez cudowne krajobrazy wiodą trasy dla narciarzy klasycznych (30 km) i szlaki wędrowne (5 km). Strbske Pleso jest znaną miejscowością ze względu na bogatą historię sportów zimowych. Już na początku XIX wieku (dokładnie w 1925 roku) odbyły się tu Mistrzostwa Europy w Hokeju na Lodzie. Nie można nie wspomnieć też o zawodach Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, które kilkakrotnie miały tutaj miejsce.

Zabytkowy kurort

Innym urokliwym, zabytkowym kurortem z XIX wieku jest Stary i Nowy Smokowiec. Stanowi on centralny punkt Tatr Wysokich leżący bezpośrednio przy dolnej stacji kolejki na Hrebienok. Panują tutaj dobre warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego i klasycznego, saneczkarstwa i turystyki pieszej. Nowy Smokowiec powstał w latach 30. XX w. wokół prywatnych pensjonatów, sanatoriów i sklepów leżących na uboczu ruchliwego Starego Smokowca. Obecnie Nowy Smokowiec zlał się ze Starym Smokowcem tworząc jeden ośrodek narciarski.

Różnorodne sporty zimowe

Jednym z najpiękniejszych ośrodków narciarskich, który warto odwiedzić na Słowacji jest Tatrzańska Łomnica leżąca na terenie gminy Wielka Łomnica w Tatrach Wysokich, u stóp Łomnicy (2632 m). Oferuje możliwość uprawiania różnych sportów, m.in. saneczkarstwa na 2,5 km, na oświetlonym torze, jazdy na łyżwach albo nawet na skibobach oraz możliwość przejażdżki saniami. Dużą popularnością cieszą się tereny narciarskie Jamy, na wys. 960 m z trasami o średnim stopniu trudności oraz możliwością jazdy po zmierzchu na oświetlonej trasie.

Strbske Pleso

Strbske Pleso

Najwyżej położona miejscowość w Tatrach Wysokich przyciąga zarówno miłośników narciarstwa biegowego, jak i zjazdowego, a także skoczków – funkcjonują tu dwie skocznie. Ci, którzy szukają mocniejszych wrażeń, mogą spróbować swoich sił w paraglidingu, ski-joringu albo snowraftingu. Co ciekawe, Strbskie Pleso uzyskało status uzdrowiska klimatycznego, ponieważ tutejszy klimat leczy między innymi choroby górnych dróg oddechowych.

Zobacz więcej
Stary Smokovec

Stary Smokovec

Popularny ośrodek narciarski, który został założony w 1793 roku. W Starym Smokowcu odnajdą się zarówno miłośnicy narciarstwa, jak i osoby lubiące długie chodzenie po górach. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego, klasycznego, a także saneczkarstwa. Dodatkowo Stary Smokowiec – ze względu na swoje położenie – stanowi idealną bazę wypadową do poznawania Tatr Wysokich.

Zobacz więcej
Tatrzańska Łomnica

Tatrzańska Łomnica

Wyjątkowa górska sceneria, nieskażona przyroda i niepowtarzalna atmosfera – Tatry Wysokie, zajmujące powierzchnię 760 km2, są najmniejszym na świecie masywem gór wysokich obejmującym ponad 300 szczytów. To tutaj w 1949 roku powstał pierwszy Park Narodowy, w którym do dziś zachowały się ginące gatunki zwierząt. Nie można zapomnieć też o idealnych warunkach dla amatorów sportów zimowych – narciarzy, snowboardzistów, czy saneczkarzy. Tatry Wysokie to miejsce przepełnione pięknem.

Zobacz więcej

Strbske Pleso

Długości tras narciarskich:

Stary Smokovec

Długości tras narciarskich:

Tatrzańska Łomnica

Długości tras narciarskich: