Wyspa Sal to najważniejsza wyspa w archipelagu Wysp Zielonego Przylądka. Jej nazwa pochodzi od głównego surowca, który był na niej wydobywany, a więc rzecz jasna soli.

Turystyka na wyspie Sal rozwinęła się szybciej, niż innych wyspach Zielonego Przylądka i nadal to właśnie na Sal przybywa co roku najwięcej turystów, dlatego jest ona postrzegana jako najważniejsza wyspa. Dlaczego właśnie ona rozwinęła się najszybciej, a nie inne wyspy? Prawdopodobnie ze względu na główny międzynarodowy port lotniczy, będący także miejscem międzylądowania wielu samolotów w drodze do Ameryki Południowej. To właśnie
Sal jest zazwyczaj pierwszym miejscem Cabo Verde, z którym do czynienia mają turyści marzący o poznaniu tego kawałka świata. Jej główny krajobraz to pustkowie ciągnące się aż po horyzont, poprzetykane wzniesieniami wygasłych wulkanów. Głównymi atrakcjami na Sal są oczywiście zapierające dech w piersiach plaże i całoroczne niemalże słońce. Z Sal drogą lotniczą bez problemu można dostać się też na inne wyspy.

Atrakcje

Port Palmeira

Port homarów oraz miejsce oczyszczania soli. Jest to jedyny port na wyspie, przez który przechodzą wszelkie artykuły dostarczane z innych wysp i Europy. Znajdziemy tam też liczne sklepiki z pamiątkami i spróbujemy Grogu.

Morna

Styl muzyki i rodzaj tańca, który narodził się tutaj i jest tutaj główną atrakcją wysp. Morna grana jest w tempie wolnym, a typowym instrumentem dla niej jest gitara, czasami również skrzypce. Pomimo wolnego tempa Morny nocne życie na Sal, a zwłaszcza w Santa Maria, jest szybkie i gorące!

Zwiedzanie

Santa Maria

Rajskie plaże i największe kompleksy hotelowe w archipelagu. Santa Maria jest też najstarszą stałą miejscowością na wyspie Sal. Plaże wokół miasta, w tym najsławniejsza Ponta Preta , są mekką osób uprawiających sporty wodne zawodowo i amatorsko. Tam też znaleźć można restauracje, puby, kluby muzyczne, molo z targiem rybnym oraz promenadą spacerową.

Espargos

Stolica wyspy z malowniczym placem głównym i punktem widokowym, z którego roztacza się widok na miasto i część wyspy.